Dachówki zakładkowe

Ewa Kulesza
Dachówki zakładkowe to obecnie najpopularniejsze pokrycie ceramiczne. Nazwę zawdzięczają sposobowi montażu: są układane „na zakład”- nachodzą na siebie w pionie, niekiedy także w poziomie. Tak wykonane pokrycie jest szczelne i stabilne – każda dachówka jest dociskana do następnej z podobną siłą.
Dachówki zakładkowe

Ceramiczne dachówki zakładkowe zaczęto wytwarzać już w XIX wieku. Jednym z pierwszych typów była marsylka - dachówka o dwóch charakterystycznych podłużnych wyżłobieniach - oraz podobna do niej sercówka. Od rozpowszechnionych wówczas w Europie mnichów-mniszek, karpiówek i esówek odróżniał je sposób mocowania, a dokładnie – sposób zaczepiania jedna o drugą i osadzania na łatach. Dach pokryty dachówkami zakładkowymi wygląda jak jednolita, regularna powierzchnia. Tymczasem każda z dachówek w tej części, w której jest niewidoczna ma wyżłobienia, wgłębienia i wypukłości. Dachówki, zachodząc jedna na drugą, zahaczają się o te wypukłości. Tworzy się  połączenie szczelne, a jednocześnie ruchome – by pokrycie mogło pracować. Połączenie jest „scementowane” siłą docisku.

We współczesnych dachówkach zakładkowych system zaczepów jest dość skomplikowany.
Zaczepy (nazywane też zamkami) mogą być:

  • boczne - to wyżłobienia (niektórzy producenci nazywają je rąbkami) biegnące wzdłuż dłuższych krawędzi dachówki. Po ułożeniu dachówek jedna na drugiej, zachodzą na siebie,
    na podobnej zasadzie jak w połączeniach typu pióro-wpust.
  • dolne-górne – to zaczepy na spodzie dachówki, jeden jest na górze, drugi na dole, zasada jest podobna jak powyżej.

Są też dachówki, w których z jednej strony jest jeden zamek, a z drugiej – kilka. W zależności od rozstawu łat dachówkę można zaczepić o pierwszy, drugi, ostatni... W ten sposób reguluje się szerokość zakładów - zarówno w pionie, jak i w poziomie – i unika docinania elementów. Możliwe jest także regulowanie rozstawu łat. Warunek to precyzyjne rozmierzenie dachu.
Nowością są dachówki wielkoformatowe (przykładowy wymiar takiej dachówki to 300 x 480 mm).
Na ułożenie 1 m² pokrycia potrzeba zaledwie 10-12 sztuk (tradycyjnych - 14-15). Rozstaw łat pod dachówki wielkoformatowe jest większy niż w przypadku dachówek o typowych wymiarach:
34-36 cm. A im większy rozstaw łat, tym mniej drewna i szybciej układa się pokrycie.

Dachówki zakładkowe

Kształty dachówek zakładkowych

Dachówki zakładkowe są produkowane w różnych kształtach. Mogą być płaskie, przypominać spłaszczoną lub zaokrągloną falę itp.; należą do nich coraz bardziej popularne w Polsce dachówki staroniemieckie, rzymskie i greckie. Są też takie, które imitują tradycyjne „nie zakładkowe” pokrycia: esówkę podwójną i pojedynczą oraz mnicha-mniszkę. W podobnych wzorach co dachówki ceramiczne produkowane są dachówki cementowe.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl