Dachówki zakładkowe

Ewa Kulesza
Dachówki zakładkowe to obecnie najpopularniejsze pokrycie ceramiczne. Nazwę zawdzięczają sposobowi montażu: są układane „na zakład”- nachodzą na siebie w pionie, niekiedy także w poziomie. Tak wykonane pokrycie jest szczelne i stabilne – każda dachówka jest dociskana do następnej z podobną siłą.
Dachówki zakładkowe

Ceramiczne dachówki zakładkowe zaczęto wytwarzać już w XIX wieku. Jednym z pierwszych typów była marsylka - dachówka o dwóch charakterystycznych podłużnych wyżłobieniach - oraz podobna do niej sercówka. Od rozpowszechnionych wówczas w Europie mnichów-mniszek, karpiówek i esówek odróżniał je sposób mocowania, a dokładnie – sposób zaczepiania jedna o drugą i osadzania na łatach. Dach pokryty dachówkami zakładkowymi wygląda jak jednolita, regularna powierzchnia. Tymczasem każda z dachówek w tej części, w której jest niewidoczna ma wyżłobienia, wgłębienia i wypukłości. Dachówki, zachodząc jedna na drugą, zahaczają się o te wypukłości. Tworzy się  połączenie szczelne, a jednocześnie ruchome – by pokrycie mogło pracować. Połączenie jest „scementowane” siłą docisku.

We współczesnych dachówkach zakładkowych system zaczepów jest dość skomplikowany.
Zaczepy (nazywane też zamkami) mogą być:

  • boczne - to wyżłobienia (niektórzy producenci nazywają je rąbkami) biegnące wzdłuż dłuższych krawędzi dachówki. Po ułożeniu dachówek jedna na drugiej, zachodzą na siebie,
    na podobnej zasadzie jak w połączeniach typu pióro-wpust.
  • dolne-górne – to zaczepy na spodzie dachówki, jeden jest na górze, drugi na dole, zasada jest podobna jak powyżej.

Są też dachówki, w których z jednej strony jest jeden zamek, a z drugiej – kilka. W zależności od rozstawu łat dachówkę można zaczepić o pierwszy, drugi, ostatni... W ten sposób reguluje się szerokość zakładów - zarówno w pionie, jak i w poziomie – i unika docinania elementów. Możliwe jest także regulowanie rozstawu łat. Warunek to precyzyjne rozmierzenie dachu.
Nowością są dachówki wielkoformatowe (przykładowy wymiar takiej dachówki to 300 x 480 mm).
Na ułożenie 1 m² pokrycia potrzeba zaledwie 10-12 sztuk (tradycyjnych - 14-15). Rozstaw łat pod dachówki wielkoformatowe jest większy niż w przypadku dachówek o typowych wymiarach:
34-36 cm. A im większy rozstaw łat, tym mniej drewna i szybciej układa się pokrycie.

Dachówki zakładkowe

Kształty dachówek zakładkowych

Dachówki zakładkowe są produkowane w różnych kształtach. Mogą być płaskie, przypominać spłaszczoną lub zaokrągloną falę itp.; należą do nich coraz bardziej popularne w Polsce dachówki staroniemieckie, rzymskie i greckie. Są też takie, które imitują tradycyjne „nie zakładkowe” pokrycia: esówkę podwójną i pojedynczą oraz mnicha-mniszkę. W podobnych wzorach co dachówki ceramiczne produkowane są dachówki cementowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl