Dachówki wentylacyjne - montaż

Agnieszka Jaros
Montaż dachówek wentylacyjnych wiąże się ściśle z wentylacją w dachach pochyłych lub w ich pokryciach.
Dachówki wentylacyjne - montaż

W czasach, kiedy gąsiory układano na mokro czyli na zaprawę – trzeba było wykonać wylot powietrza pod kalenicami i na narożach (grzbietach) konstrukcji dachu. Wówczas też dachówki wentylacyjne stosowane były masowo. Obecnie gąsiory montuje się na sucho, przy zastosowaniu specjalnych taśm uszczelniających, co umożliwia przepływ powietrza wentylującego.
    
Obecnie dachówki wentylacyjne używa się w miejscach, w których nie można w inny sposób wykonać wlotu lub wylotu szczeliny wentylacyjnej, znajdującej się pod pokryciem dachu.

Zatem, w uzasadnionych przypadkach dachówki wentylacyjne kładziemy:

  • Pod kalenicami i grzbietami, na ogół dachówki montuje się w tych sytuacjach w przedostatnim rzędzie przed elementami blokującymi przepływ powietrza wentylującego. Odstępstwo od powyższej zasady stanowią dachówki karpiówki. Ich spodnia struktura jest rowkowana, co uniemożliwia montaż dachówek wentylacyjnych we wskazany sposób. Wówczas stosuje się je tuż pod kalenicą lub narożem (grzbietem).
  • Przed i za przeszkodami, takimi jak okna dachowe, kominy. Dachówki montuje się tutaj zgodnie z zasadą, związaną z rozstawem kontrłat. Jeżeli przeszkoda jest szersza, aniżeli rozstaw kontrłat – dachówki wentylacyjne montuje się pod i nad przeszkodą. Jeżeli natomiast przeszkoda jest węższa od rozstawu kontrłat montowanie dachówek nie jest konieczne. 
  • W okapie dachu, chociaż dachówki wentylacyjne są w tym miejscu niezwykle rzadko spotykane. Stosuje się je jedynie wówczas, kiedy konstrukcja okapu z jakichś powodów uniemożliwia zrobienie wlotu do szczeliny wentylacyjnej tworzonej przez kontrłaty. 
  • Przy koszach, gdzie montaż dachówek wentylacyjnych jest szczególnie uzasadniony. Miejsca te mają, bowiem na tyle skomplikowaną konstrukcję, że uzyskanie przepływu powietrza nie jest łatwe. Niestety, rzeczywistość pokazuje, że akurat okolice koszy są skrzętnie omijane przez polskich dekarzy, mimo że w naszym kraju jest całkiem spora ilość dachów o skomplikowanym kształcie, posiadających wiele długich koszy. W efekcie, brak wentylacji pokrycia może mieć po dłuższym czasie opłakane skutki dla stanu całego dachu. 

Liczba dachówek wentylacyjnych potrzebna dla danego dachu

Jak już wiadomo, dachówki wentylacyjne stosujemy realizując wloty do szczeliny wentylacyjnej (okap i kosze) oraz wyloty ( kalenica, naroża, przeszkody). Należy dodać, że wymagana normą powierzchnia wlotów jest czterokrotnie większa od wymaganej powierzchni wylotów. Wynika z tego, iż stosując dachówki wentylacyjne w okolicy kosza – zużyjemy ich czterokrotnie więcej, niż kładąc je na naroże tej samej długości, co kosz.

Dachówki wentylacyjne - montaż

Liczbę potrzebnych dachówek wentylacyjnych wylicza się na podstawie minimalnych wymagań powierzchni wlotów i wylotów, przypadających na jednostkę ich długości. Powierzchnia wylotu na kalenicy jest prostokątem, zaś wylot na narożu – trójkątem prostokątnym. Fakt ten powoduje, że wyloty te różną powierzchnię i rozstaw tych samych dachówek wentylacyjnych na tej samej połaci będzie dachu zupełnie inny.

Ponadto producenci każdego modelu dachówek wentylacyjnych określają powierzchnię czynnego przekroju przepływu powietrza. W przypadku dachówek z wystającym czerpakiem – podaje się powierzchnię przypadającą pojedynczej dachówce, natomiast, jeśli chodzi o karpiówki – powierzchnię sumaryczną dachówek, które tworzą ciąg na długości 1m.

Zamienniki stosowane w przypadku innych pokryć dachowych

Producenci wszelkich innych pokryć dachowych, takich jak gonty bitumiczne, pokrycia z łupka, płytki włóknocementowe, płaskie blachy, kładzione na rąbki lub inne sposoby – oferują zamienniki dachówek wentylacyjnych.

Jeśli chodzi o popularne w naszym kraju blachy trapezowe i blachodachówki, z wentylowaniem połaci jest pewien problem. Żaden z producentów tego rodzaju pokryć nie oferuje asortymentu akcesoriów, służących wykonaniu wentylacji połaci i samych wymienionych powyżej rodzajów blach.

Dla wprawionego dekarza, przywiązującego wagę do wentylacji dachu nie powinno stanowić to jednak większego problemu. Wiele elementów można, bowiem wykonać samemu lub zakupić akcesoria uniwersalne, które spełnią tę samą funkcję, co dachówki wentylacyjne.

Dachówki wentylacyjne - montaż

Problem z dachówkami wentylacyjnymi

Stosowanie dachówek wentylacyjnych jest oczywiści konieczne dla prawidłowego funkcjonowania wentylacji połaci dachu i jego pokrycia. Dachówki te mają jednak i swoje wady. Niestety doskonale gromadzą one śnieg i deszcz. Z kolei długotrwałe zaleganie śniegu, który naprzemiennie topnieje
i ponownie zamarza, przyczynia się do degradacji drewna i gwoździ, które je łączą.

Z tego właśnie powodu dachówki wentylacyjne powinny być stosowane jedynie w miejscach,
w których jest to absolutnie konieczne. Są to przede wszystkim miejsca, gdzie trzeba udrożnić wentylację pokrycia w około instalacji o pokaźnych gabarytach, takich jak duże kominy, lukarny, okna dachowe.

Na kalenicach i narożach z powodzeniem sprawdzają się specjalne taśmy wentylacyjne
i w miejscach tych najczęściej, nie ma konieczności stosowania dachówek wentylacyjnych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl