Budowa dachu krok po kroku

Partnerem cyklu jest Traffic - Producent blachodachówki
Traffic
Jako, że nasz firma zajmuje się dachami, postanowiliśmy przedstawić powstawanie dachu krok po kroku. W końcu dach stanowi zwieńczenie budynku i zakończenie ważnej części budowy - koniec stanu surowego. Wznoszenie dachu jest procesem skomplikowanym i wieloetapowym - drewno konstrukcyjne, więźba, poszycie oraz dachówka, rynny i pozostałe elementy wykończenia. To dzięki tej wieloetapowości postanowiliśmy pokazać jak wygląda do od podszewki.

Pierwszy etap - projektowanie.
Pierwszym krokiem jest stworzenie projektu dachu, który będzie integralny z pozostałą częścią budynku. W projektach znajdują się informacje o umiejscowieniu okien, kształcie konstrukcji, rozmieszczeniu krokwi, kątach nachylenia konkretnych części, sposoby łączenia elementów oraz ich zakończenia. Na etapie projektu definiowane jest też pokrycie dachy - dachówka, blacha lub wiele innych. Ma to znaczenie, albowiem każde pokrycie różni się masą, która może wpłynąć na wytrzymałość konstrukcji. Na podstawie projektu określa się ilość wymaganych materiałów. Ważnym aspektem jest rodzaj drewna, którego potrzebujemy do budowy więźmy:

  • więzar - podstawowy element nośnej konstrukcji, opierają się na nim krokwie
  • krokwie - duże i ukośne belko, które trzymają całą konstrukcję dachu
  • łaty - listwy mocowane w poprzek krokwi, do których przyczepione jest pokrycie

Drugi etap - wzniesienie więźby.
Wznoszenie więźby zaczyna się od montażu więzaru. Osadza się go na szczycie ścian bocznych ostatniego piętra na specjalnych szpilach. Szpile osadzone są pionowo w przekroju ściany, a ich długość może przekroczyć dwa metry. Następnym krokiew jest montaż krokwi. Ich rozstawienie jest zależne od kształtu dachu, na który się zdecydowaliśmy. Tradycyjny dwuspadowy dach posiada krokwie po obu stronach łączące się na szczycie. Oczywiście wszystko musi zostać wykonane precyzyjnie i pod odpowiednim kątem, tak by konstrukcja była stabilna i odporna na przeciwności czasu i losu. Krokwie montowane są za pomocą specjalnych i mocny śrub, które pewnie trzymają drewno.

Trzecie etap - foliowanie.
Gotową konstrukcję pokrywa się specjalna folią dachową, która gwarantuje szczelność i nieprzemakalność konstrukcji. Istnieję tez folie paroprzepuszczalne, które dzielimy na dwa typy: wysoko-przepuszczalne - przepuszczają od 700 do 6000 gramów pary na metr kwadratowy w ciągu doby. nisko-przepuszczalne - przepuszczają tylko 100 gramów na metr kwadratowy w ciągu doby.

Przy nakładaniu folii niezwykle ważne jest robienie dziesięciocentymetrowych zakładek. Wspomaga to wodoodporność folii. Montuje się ją bezpośrednio do więźby za pomocą zszywek, lub gwoździ.

Czwarty etap - łaty.
Ważną częścią jest kładzenie kontr łat. Są to deski, które układa się w poprzek krokiew, które umożliwiają wentylacje dachu. Oddychanie dachu pozwala na uniknięcie powstawanie pleśni i wilgoci.

Piąty etap - akcesoria
Na tym etapie montowane są wszystkie obróbki blacharskie, które mają znaleźć się na dachu. W kolejności, wstawiamy okna dachowe w konstrukcji dachu, potem montujemy rynny i pas nadrynnowy, który sprowadza wodę do rynien. Następnie wykonuje się okap dachu - polega to na wbiciu w okap kratki, która zabezpiecza dom przed gryzoniami oraz ptactwem.

Szósty etap - pokrycie dachowe
Po zamontowaniu łat, można zabrać się do układania wierzchniej warstwy. Najczęstszym wyborem jest dachówka ceramiczna lub blachodachówka. Posiadają one specjalne zaciski, które ułatwiają montaż. Warto pamiętać, że trzeba kupić więcej dachówki, niż powierzchnia dachu, ponieważ zachodzą one na siebie. W ten sposób nieuczciwi producenci tworzą ukryte koszty. Warto pamiętać, że dachówki układamy od prawej do lewej.

Siódmy, zarazem ostatni etap - ocieplenie poddasza
Ocieplenie poddasza można zacząć dopiero kiedy zakończymy w pełni prace nad konstrukcja dachu. Najczęściej używa się do tego wełny mineralnej, która jest dostępna w różnych wariantach grubości - od 5cm do 30cm. Płaty takiej wełny układa się między krokwiami. Na końcu całość pokrywa się folią paraizolacyjną i płytami gipsowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl