BELKI „POSI” – nowe możliwości w domach jednorodzinnych

Materiał informacyjny stropymitek.pl

Wywiad z Doradcą Technicznym Mitek Industries Polska Łukaszem Krasuskim

Czym są belki Posi-Joist i czym różnią się od tradycyjnych belek stosowanych w budownictwie jednorodzinnym?

Belki POSI – JOIST łączą w sobie lekkość belek drewnianych z wytrzymałością stalowych krzyżulców zwanych POSI – STRUTS. Kombinacja tych materiałów, pozwala na stworzenie takiego elementu konstrukcyjnego, który można stosować jako belki stropowe, pas dolny wiązara, krokwie dachowe, panele ścienne, stropodachy na dachy płaskie czy podstawę do budowy całych kaset stropowe.

Belki POSI – JOIST” w porównaniu z litą belką drewnianą są rozwiązaniem zdecydowanie ekonomiczniejszym i efektywniejszym. Przede wszystkim możemy je stosować dla znacznie większych rozpiętości przęseł.

Belki „POSI – JOIST” są idealnym a zarazem prostym rozwiązaniem dla coraz częściej stosowanego systemu rekuperacyjnego i powiązanych z nim przewodów, co nie jest tak oczywiste w przypadku stosowania alternatywnych pełnych przekrojów drewnianych.

Czy Mitek jest producentem belek „posi”?

Firma MiTek nie jest producentem belek „POSI”.  Mitek jest dostawcą technologii prefabrykacji konstrukcji z litego drewna łączonych płytkami kolczastymi oraz belek „POSI – JOIST”. Nasza firma dostarcza ich producentom zintegrowany system składający się z trzech podstawowych komponentów: łączników, maszyn i oprogramowania.

Same belki stropowe „posi” można kupić u producentów – klientów Mitek. Ich wykaz publikujemy na stronie - dachymitek.pl/zamowienia.

Co ważne dostawcy belek mają własnych projektantów a zaprojektowanie konstrukcji na dane zastosowanie jest wliczone w cenę samych belek.

Jaka jest najważniejsza zaleta belek „posi” w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji stropowych z belek z litego drewna oraz belek ze średnikiem z płyty OSB?

Główna zaleta systemu belek stropowych „POSI – JOISTS” jest łatwość poprowadzenia w stropach instalacji a następnie łatwy dostęp do nich, przy wszelkich pracach rewizyjnych czy naprawczych.

Warto dodać, że w przeciwieństwie do belek z litego drewna oraz belek ze środnikiem z płyty OSB, używając belek „POSI – JOIST” redukuje się prace przy wierceniu otworów.

Belki ze środnikiem mają cały szereg wymagań odnośnie otworów w strukturze m.in.: maksymalna średnica otworu, minimalna odległość między dwoma otworami czy minimalna odległość od podpory. W belkach „POSI” do umieszczania można wykorzystać całą dostępna przestrzeń.

Czy belki „posi” wpływają na możliwości kształtowania powierzchni użytkowej domu?

Oczywiście. Stosując belki stropowe „POSI” mamy możliwość umiejscowienia w stropie ukrytych podciągów, co pozwala nam w ten sposób uzyskać np. salon 10mx10m bez jakichkolwiek kolumn w środku.


Czy belki te można stosować w innych częściach budynku, np. dachach lub ścianach, czy są one dedykowane głównie stropom?

Belki nie są dedykowane wyłącznie na stropy. Jak już mówiłem wcześniej belki „POSI” mają różne zastosowanie, np. jako krokwie dachowe. Stosując belki stropowe “POSI - JOISTS” można uzyskać niezwykle mocne krokwie. Pozwalają one przykrywać duże rozpiętości. Są dobrym rozwiązaniem gdy projektanci chcą osiągnąć duże otwarte sklepienie.

Na ile elastyczne są belki Posi pod kątem rozpiętości i dostosowania do niestandardowych projektów?

Elastyczność projektowania jest charakterystyczną cechą dla technologii „POSI”. Dowolnie można kształtować długość czy wysokość belek, w zależności od specyfikacji oraz wymagań technicznych. Ponadto, oparcie lub zamocowanie podporowe belek POSI-JOIST można na etapie projektowania dowolnie modyfikować, by uzyskać najlepsze techniczne rozwiązanie.

Wszystkie modyfikację wykonują nasi klienci w swoich biurach projektowych przez doświadczonych konstruktorów. 


Czy belki Posi można łączyć z innymi nowoczesnymi rozwiązaniami, np. prefabrykacją czy inteligentnymi domami?

Belki „POSI” idealne nadają się do prefabrykacji. Łącząc belki „POSI” w jeden element wraz z ich poszyciem tworzymy „kasety podłogowe”. Belki „POSI” są rozmieszczane i łączone z płytą poszycia już w określonym przez Projektanta rozstawie. Prefabrykowane Kasety są scalane w zakładzie produkcyjnym. Przywożone w całości transportem wielkogabarytowym, montowane bezpośrednio za pomocą dźwigu, przyspieszają znacznie czas wznoszenia obiektu.

Komu można zlecić projekt stropu z belkami „posi” i gdzie inwestor może je kupić ?
Wszystkich zainteresowanych prosimy o bezpośredni kontakt z naszymi klientami, którzy produkują belki (stropymitek.pl/belki-posi-joists-producenci). Nie ma potrzeby dołączania do zapytania projektu gdyż wykonana go producent (podobnie jak inni dostawcy prefabrykatów – okien czy drzwi).

Wróć na e-dach.pl e-dach.pl