Wentylacja dachu – jak o nią zadbać?

Materiał promocyjny
Blachodachówka optima Blachy Pruszyński. Kominek wentylacyjny kronoplast
Blachodachówka optima Blachy Pruszyński. Kominek wentylacyjny kronoplast Blachy Pruszyński
Dach to skomplikowana konstrukcja. Aby przegroda ta skutecznie i przez długie lata chroniła wnętrza przed czynnikami atmosferycznymi, należy zadbać o jej wszystkie warstwy – nawet te niewidoczne – zastosować materiały najwyższej jakości oraz zatrudnić fachowców, którzy perfekcyjnie wykonają swoją pracę.

Dach jest przede wszystkim narażony na wilgoć. I nie tylko ta pochodząca w wyniku przecieków, zagrożeniem jest także ta wytwarzana we wnętrzach domu (para wodna z pomieszczeń). Gromadząca się między pokryciem dachowym a warstwą wstępnego krycia dość szybko może doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji. Zawilgocone, pokryte pleśnią i grzybami elementy czy materiały izolacyjne oraz ociepleniowe po prostu niszczeją, prowadząc do destrukcji całego budynku, nie spełniają również swojej funkcji. Ponadto pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia domowników – wywołuje na przykład problemy z układem oddechowym, alergie, bóle głowy, mięśni czy stawów. Z tego też powodu koniecznie należy zadbać o odpowiednią wentylację dachu i to już na etapie projektowania domu.

panel-dchowy-regle_dom-murowany-Blachy-Pruszyński
Blachy Pruszyński

Swobodny przepływ powietrza

Bezproblemowe funkcjonowanie dachu zapewni szczelina wentylacyjna między wstępnym pokryciem dachu (i to niezależnie, czy zastosowano sztywne poszycie, czy membranę) a pokryciem dachowym (każdym!). Musi być zaprojektowana w taki sposób, aby ruch powietrza był naturalny i ciągły. W domach jednorodzinnych ze stromym dachem szczelinę wentylacyjną zazwyczaj uzyskuje się układając pokrycie dachowe na ruszcie z łat i kontrłat. Powietrze wpływa przez wloty w okapie, przepływa pod pokryciem dachowym osuszając je od spodu, a wilgotne powietrze wypychane jest przez wylot w kalenicy i narożach dachu. Co ważne, wlot powietrza w obrębie okapu musi wynosić minimum 0,2% powierzchni dachu. Właściwa cyrkulacja powietrza będzie zapewniona, gdy przekrój wentylacyjny kalenicy będzie wynosił 0,05% powierzchni dachu – w przypadku dachów dwuspadowych dotyczy to każdej połaci osobno.

Kontrolowane wloty i wyloty

Jak wspomniano, przepływ powietrza nie może być niczym zakłócony. Nie oznacza to jednak, że wloty i wyloty powietrza mogą być zupełnie otwarte. Taka beztroska może skutkować zagnieżdżeniem się pod dachem uciążliwych i niebezpiecznych gryzoni oraz ptaków. Pod pokrycia dachowe mogą dostać się również nawiewane przez dach liście. Dlatego należy stosować rozwiązania, które z jednej strony umożliwią niezmącony przepływ powietrza, tym samym skuteczne odprowadzenie nadmiaru wilgoci, a z drugiej strony będą stanowiły skuteczną barierę dla szkodników. Jednocześnie muszą zapewnić szczelność pokrycia. Producenci pokryć dachowych mają w swoich ofertach odpowiednie akcesoria dachowe. I tak grzebień okapowy, tzw. wróblówkę, montuje się w okapie. Sprawdzonym rozwiązaniem przy pokryciach blaszanych jest montaż startowej łaty wentylacyjnej – ma ją w ofercie na przykład firma Blachy Pruszyński. Natomiast w kalenicy pod gąsiorami umieszcza się taśmy wentylacyjne – uszczelniają styk połaci, a dzięki perforacji lub szczotkom zapewniają dyfuzyjną otwartość. Cyrkulację powietrza pod połacią dachową poprawią również wywietrzniki połaciowe. Wszystkie elementy uzupełniające warto zamawiać razem z pokryciem dachowym. Możemy wtedy liczyć na fachowe doradztwo i optymalny wybór rozwiązań.

Taśma wentylacyjna pod kalenicą
Taśma wentylacyjna pod kalenicą Blachy Pruszyński

Podbitka z wentylacją

Nadmiernego zawilgocenia dachu unikniemy, odpowiednio zabudowując przestrzeń pod okapem. Zdecydowanie najlepiej i najłatwiej stosować podbitkę dachową pochodzącą od producenta pokrycia dachowego. Firma Blachy Pruszyński – producent blachodachówek – ma w swojej ofercie podbitkę z ocynkowanej blachy stalowej. Do wyboru mamy panele bez perforacji i z perforacją, czyli otworami przez które przepływa powietrze. Specjaliści zalecają, aby układać dwa pełne panele i jeden z perforacją, znowu dwa pełne i jeden z perforacją itd. Takie rozmieszczenie otworów wentylacyjnych zapewni efektywny i skuteczny przepływ powietrza, dzięki czemu dach będzie doskonale zabezpieczony przed wilgocią oraz jej destrukcyjnym działaniem. Panele stalowe są dostępne we wszystkich powłokach blachodachówek. Wybierając je, stworzymy spójną całość.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl