Podbitka - wykończenie dachu

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Podbitka - wykończenie dachu

Trwałość, łatwy montaż oraz estetyczny wygląd – to główne powody, dla których warto się zastanowić nad wyborem stalowych paneli, jako materiału na podbitkę dachową.

Zdecydowana większość dachów jest skonstruowana w ten sposób, że ich spodnia część wystaje poza obrys budynku, tworząc tzw. okap. Jest to element szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg, promienie słoneczne). Należy go więc w równie szczególny sposób chronić.

Sposobem na zabezpieczenie dachu przed niszczeniem, a jednocześnie estetyczne jego wykończenie jest montaż podbitki. Może ona być wykonana z wielu materiałów, np. tworzywa sztucznego lub drewna. Jednak tym, który wydaje się najbardziej optymalny, jest odpowiednio przygotowana blacha. – Wykonanie podbitki z paneli stalowych daje wiele korzyści. Przede wszystkim jest to materiał trwały, który w przeciwieństwie np. do PCV nie odkształca się i to nawet przy oddziaływaniu najbardziej nieprzyjaznych warunków atmosferycznych – mówi Rafał Kuczyński  firmy Blachy Pruszyński.

Opinię tę potwierdza wielu innych ekspertów. Poza wspomnianymi zaletami zwracają oni też uwagę na stosunkowo łatwy montaż. Najczęściej podbitka mocowana jest prostopadle do okapu. Można ją przytwierdzać bezpośrednio do krokwi lub na specjalnym stelażu z łat dachowych.

Podbitka - wykończenie dachu

Nie mniej istotna, co walory użytkowe jest estetyka zastosowanego materiału. – Podbitki wykonane ze stalowych paneli bardzo często imitują np. drewno. – wyjaśnia Rafał Kuczyński. 

Niezależnie jednak od różnic technologicznych w materiałach użytych do wykończenia okapu, należy pamiętać, że jest to element dachu, który odpowiada za jego wentylację. Bez niej cała konstrukcja narażona będzie na zniszczenie. Dlatego podbitka musi być tak wykonana, aby umożliwiała przepływ powietrza. Pomocne w tym może być np. zainstalowanie paneli ze specjalnymi otworami czy też listew wentylacyjnych.

Podbitka dachowa to niezwykle istotny element konstrukcji budynku. Projektując ją nie warto iść na skróty stosując materiały niepewnej jakości. Szybko się może bowiem okazać, że coś, co miało dbać o trwałość i estetykę dachu, oszpeca go i przyspiesza niszczenie.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl