Okno dachowe a lukarna

Artykuł sponsorowany
Stojąc przed koniecznością wyboru jednej z możliwości zapewnienia doświetlenia i przewietrzania poddasza, najczęściej bierzemy pod uwagę dwa rozwiązania. Pierwszym rozwiązaniem jest budowanie dosyć powszechnie stosowanych do niedawna lukarn, drugim montaż coraz bardziej popularnych, nowoczesnych okien dachowych.

Lukarna

Lukarna (zwana też jaskółką) to rozwiązanie, w przypadku którego musimy się liczyć z pewnymi komplikacjami i utrudnieniami. Decydując się na budowę lukarny, musimy uwzględnić przede wszystkim konieczność zakupu odpowiednich materiałów budowlanych oraz wykonania specjalistycznych robót. W przypadku, kiedy lukarnę chcemy dobudować do istniejącego już budynku, odpowiedni projekt przebudowy będzie musiał wykonać konstruktor – uwzględniając takie elementy, jak: zwiększenie obciążeń konstrukcji budynku, zmianę konstrukcji dachu w miejscu budowy lukarny (zmiana rozstawu krokwi lub zastosowanie wymianów). Zamiar budowy lukarny trzeba także zgłosić w odpowiednim urzędzie i otrzymać zgodę na przebudowę. Pamiętajmy też o pracach wykończeniowych oraz ociepleniowych, a także konieczność starannego wykonania obróbek blacharskich (zapewniających szczelność), przez doświadczonych fachowców. Wszystko to sprawia, że nad budową lukarny warto się naprawdę dobrze zastanowić.

Okno dachowe a lukarna
FAKRO

Okno dachowe

Znacznie łatwiejszym rozwiązaniem, zapewniającym doświetlenie poddasza jest montaż okna dachowego. Nie trzeba wtedy ingerować w konstrukcję dachu – duży wybór wymiarów okien ułatwia dobranie ich do istniejącego rozstawu krokwi. Wycina się jedynie łaty. Nie trzeba wznosić dodatkowych ścianek, a więc kupować dodatkowych materiałów i obciążać całego budynku. Montaż okien połaciowych w dachu o dowolnym pokryciu zapewniają specjalne kołnierze, zapewniające szczelność połączenia okna z dachem (nie trzeba wykonywać dodatkowych obróbek blacharskich). Szczegółowa instrukcja i przemyślane rozwiązania konstrukcyjne, stosowane w oknach dachowych pozwalają na ich prawidłowy montaż przy użyciu prostych narzędzi, a nawet przez osoby nie będące specjalistami. Ponadto okna dachowe – ponieważ są umieszczone w połaci dachu – zapewniają bardzo skuteczne doświetlenie. Jak wykazały badania, w zależności od kąta nachylenia dachu, okna dachowe mogą dostarczyć nawet o 50% więcej światła niż okna pionowe o tych samych rozmiarach.

Podsumowując, montaż okna połaciowego jest bardziej korzystny niż budowa lukarny, ze względu na to, że:

  • okna dachowe nie wymagają zastosowania dodatkowych materiałów budowlanych,
  • są lżejsze i tańsze o ok. 60-70%,
  • ich montaż jest szybki (trwa 2-4 godziny), nie wymaga specjalistycznych narzędzi,
  • zwiększają naświetlenie nawet o 50%,
  • ograniczają występowanie strat ciepła,
  • charakteryzują się wysoką szczelnością.

Pamiętajmy też, że usytuowanie okna dachowego można dobrać optymalnie do potrzeb domowników, a możliwość łączenia ich w pionie i poziomie zapewnia nie tylko efektywny dopływ światła, ale stwarza także większe możliwości aranżacyjne.

Okna dachowe FAKRO, które wyprzedzają przyszłość – zobacz więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl