Materiały na dach

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Materiały na dach

Jak kupować i jakie są najpopularniejsze materiały na dach? Z Piotrem Balcerowskim, właścicielem składu budowlanego Hebal, rozmawia Katarzyna Dębek.

Czym kierować się przy wyborze materiałów budowlanych i wykończeniowych domu?Przede wszystkim należy zwracać uwagę na renomę producenta, wówczas mamy gwarancję jakości produktu, zgodności z obowiązującymi normami, odpowiednią certyfikacją. Jeśli dojdzie do ewentualnej reklamacji, mamy większą pewność, że producent uwzględni ją na korzyść inwestora, nie pozwalając sobie na podważenie wypracowanej przez lata dobrej opinii na rynku. Bez większych problemów naprawi bądź wymieni produkt, oczywiście jeśli wina leży po jego stronie. Trzeba się z tym jednak liczyć, że ceny materiałów renomowanych firm są nieco droższe niż tych mniej znanych. Niestety, w dobie kryzysu dla większości klientów ważna jest cena, ale nie rozumieją tego, że zazwyczaj niższa cena ma swoje przełożenie na jakość. W konsekwencji nietrwały i psujący się produkt szybko będzie wymagał naprawy czy wymiany, co pociąga za sobą najczęściej niezaplanowany wydatek. Chyba lepiej więc zapłacić nieco więcej - różnica ta wynosi przeważnie 20-30% - ale mieć pewność trwałości i niezawodności. Znana jest mi sytuacja wyboru przez klienta tańszych okien PVC mało znanego producenta. Deklarował on co prawda jakość porównywalną do jakości renomowanych producentów profili okiennych - rzeczywistość okazała się inna. Inwestor standard okien zaobserwował jednak dopiero po ich zamontowaniu - profile nie były odpowiednio wzmocnione, skutkiem czego konstrukcja okna okazała się niestabilna, a same profile uległy lekkiej deformacji. Inwestor chce teraz zwrócić okna producentowi, choć to wydaje się mało realne. Producent oczywiście jest zobligowany do uwzględnienia reklamacji, naprawy bądź wymiany towaru na pozbawiony wad. Sprawa jest w toku. Zobaczymy, jak się zakończy, ale nawet jeśli z korzyścią dla klienta, i tak skutki będą nieodwracalne: stres, opóźnienie prac wykończeniowych.

Przestrzegam zatem przed tego typu inwestycjami. Sprawdzajmy dokładnie jakość produktów i usług firm, zasięgajmy opinii na internetowych forach budowlanych, domagajmy się rekomendacji. Wbrew pozorom, ktoś o niedużej zasobności portfela nie może sobie pozwolić na oszczędność kosztem jakości.

Blachodachówka jest najpopularniejszym pokryciem dachowym
Redakcja

A jakie pokrycia dachowe sprzedają się najczęściej, czy w tym konkretnym przypadku inwestorzy kierują się właśnie ceną?
Najpopularniejsza jest blachodachówka. Jest rodzajem substytutu dachówki, a jej cena jest niższa, co dla dużej liczby inwestorów jest kluczowe. Ostatnio jednak coraz więcej klientów decyduje się na zakup dachówki. W tej chwili ceny dachówek cementowych spadły. Koszt metra kwadratowego tego pokrycia jest porównywalny do ceny blachodachówki, a zdarza się, że i niższy. Oczywiście cena metra kwadratowego pokrycia jest jedną ze składowych ceny ostatecznego wykończenia dachu, które nie może się obejść bez akcesoriów dachowych, a są one w przypadku dachówek dość drogie. Per saldo pokrycie dachówką jest droższe od pokrycia z blachy, jednak jego cena jest ostatnio atrakcyjniejsza, dostępniejsza, a dzięki temu ma większe zainteresowanie wśród klientów. Blachodachówka jest jednak niezastąpiona jako pokrycie renowacyjne, zastępujące starą blachę lub eternit. Popularne są również gonty bitumiczne - pokrycie trwałe (producenci dają na nie 20 lat gwarancji, choć tak naprawdę sprawdzą się przez 50 lat), a przede wszystkim łatwe w montażu. Nie wymagają specjalistycznych akcesoriów dachowych, które są niezbędne w przypadku dachówek.

Gonty bitumiczne to lekkie, trwałe i łatwe do ułożenia pokrycie dachu.
Redakcja

Dobrym okresem na zakup pokrycia dachowego jest początek roku - stagnacja w tym czasie w budownictwie sprzyja obniżaniu cen przez producentów, a więc warto, jeśli to tylko możliwe, zaplanować kupno pokrycia dachowego właśnie w tym okresie, a zaoszczędzimy ok. 10%.

Jak wygląda proces zakupu pokrycia dachowego?
Inwestor musi dostarczyć rysunek techniczny dachu będący częścią projektu architektonicznego lub wymiary dachu - pomiar dachu wykonuje przeważnie dekarz. Specjalny program komputerowy optymalizuje połać dachową dla konkretnego pokrycia i podaje szczegółowo potrzebne materiały do jego wykonania i kosztorys realizacji. Po akceptacji ceny, pokrycie zamawiane jest u producenta. Czas oczekiwania na skompletowanie wszystkich materiałów wynosi od kilku dni do dwóch tygodni. Istotną rzeczą, którą trzeba brać pod uwagę przy zakupie dachówki jest transport. Ponieważ jest to ciężki materiał pokryciowy, niejednokrotnie przekraczający kilka-kilkanaście ton, wymaga specjalistycznego transportu i rozładunku. Zapewnić trzeba odpowiedni dojazd na plac budowy i miejsce rozładunku.

Z jakiego materiału kupuje się najczęściej rynny?
Najpopularniejsze są rynny z tworzywa sztucznego. Niewątpliwie ich atutem jest cena, ale obecnie także jakość - dawniej rynny w ciemnych kolorach potrafiły się odbarwiać. Obserwuje się jednak wzrost zainteresowania systemami ze stalowych blach powlekanych i lakierowanych - odznaczają się wyższą trwałością przy dachach silnie nasłonecznionych, ponieważ właściwością stali jest mniejsza rozszerzalność cieplna niż PVC. Stal jest także bardziej wytrzymała mechanicznie, co ważne jest zwłaszcza przy dachach o dużym kącie nachylenia i w rejonach z obfitymi opadami śniegu. Stalowy system rynnowy jest droższy od tego z PVC o ok. 30%. Na droższe orynnowanie decydują się klienci wybierający także droższe pokrycie dachowe (z dachówki), którym zależy na jakości.

Czy zdarzają się reklamacje orynnowania, czego zazwyczaj dotyczą?
Reklamacje na rynny praktycznie nie wpływają. Zdarzają się jednak drobne usterki. Dotyczą one przeważnie systemów PVC - pokazały to ostatnie dwa sezony zimowe. Najczęściej nie wytrzymywały pod naporem śniegu uchwyty rynnowe, które po prostu pękały. Nie było to jednak dla klientów dużym obciążeniem finansowym - wystarczy wówczas dokupić kilka uchwytów, a to koszt rzędu tylko kilkudziesięciu złotych. Obecnie zauważa się, że producenci zaczęli stosować dodatkowe wzmocnienia najbardziej newralgicznych elementów podatnych na uszkodzenia mechaniczne, a więc ryzyko urywania się rynien będzie znikome. Zresztą obrywające się uchwyty to często wina niedbalstwa samych użytkowników, a nie systemu rynnowego - użytkownicy nie zawsze pamiętają o przeglądzie i czyszczeniu rynien przynajmniej raz w roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl