Dlaczego właśnie płyty poliuretanowe THERMANO?! część II

Artykuł sponsorowany
Jakie cechy sprawiają, że płyty poliuretanowe THERMANO są optymalnym materiałem ociepleniowym? 
Dlaczego właśnie płyty poliuretanowe THERMANO?! część II

II. KONTEKST ARCHITEKTONICZNO UŻYTKOWY

1. Możliwość wyeksponowania odkrytej więźby dachowej

Możliwość wyeksponowania pięknej z natury faktury drewna jest dla wielu inwestorów i architektów wnętrz istotnym uatrakcyjnieniem architektonicznym pomieszczeń. Sama zróżnicowana geometria  więźby dachowej często w znacznym stopniu uwalnia większą  swobodę aranżacji przestrzeni, tak cenioną przez architektów wnętrz.

2. Możliwość uzyskania większej przestrzeni mieszkalnej

Prócz tego, że „to może być ładne”, o czym było powyżej, to jeszcze jest praktyczne. Można bowiem, w o wiele bardziej racjonalny sposób zaaranżować pozyskana dodatkową przestrzeń pod wyższym sufitem, zaadoptować przerwy międzykrokwiowe, czy też ustawić pod ściana wyższe meble przy konstrukcji ściany kolankowej bez zbędnego jej podnoszenia na wieńcu. Instalacja między-, i podkrokwiowa możliwości te istotnie ogranicza.

3. Możliwość zwiększenia prześwitu bram garażowych w garażach podziemnych

Wykorzystanie THERMANO już tylko w warstwach ocieplających podłogowy „sandwich” w garażu podziemnym, to zysk, niezwykle w tym fragmencie kosztownych, kilku do kilkunastu centymetrów prześwitu miedzy powierzchnią użytkową posadzki a garażowym sufitem.

4. Łatwiejsze zapewnienie „szczelności budynku”

Nowy tekst (ważne od 1 stycznia 2014 r) w aktualnie obowiązujących „Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”  zawiera zalecenie przeprowadzenia prób szczelności według normy PN­EN 13829:2002:
2.3.3. Zalecana szczelność powietrzna budynków wynosi:
1) w budynkach z wentylacją grawitacyjną lub wentylacją hybrydową - < 3,0 1/h;
2) w budynkach z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją - n50  < 1,5 1/h (n50 - wskaźnik określającego liczbę wymian powietrza na godzinę przy różnicy ciśnień 50 Pa.)

W budynkach pasywnych wartość współczynnika n50 powinna być mniejsza niż 0,6 1/h i wymóg ten nakłada obowiązek wykonywania badań szczelności tych obiektów.
Z technicznego punktu widzenia umieszczona na krokwiach równa powierzchnia THERMANO, uszczelniona systemowymi klejącymi taśmami i folią, w znacznej części warunek ten jest w stanie wypełnić  po drobnych uzupełnieniach uszczelnień zależnych od konkretnej konstrukcji więźby dachowej. System ten jest, jakby z natury, predystynowany do takich zadań  w stopniu najwyższym w porównaniu z innymi systemami ocieplania i krycia połaci dachowych.

5. Uniwersalność i zakres zastosowań

Poliuretany w ogólnym przeglądzie  grupy tzw. „sztucznych tworzyw”, to materiały o najbardziej uniwersalnych właściwościach, a w grupie spienionych sztywnych budowlanych materiałów termoizolacyjnych pianki PUR i PIR stanowią grupę o najszerszym spektrum praktycznego wykorzystania.  Z podstawowych zastosowań, ze względu na właściwości wymienić można nastepujace przykłady: Dachy skośne (instalacje nakrokwiowe,  międzykrokwiowe i  podkrokwiowe), dachy płaskie - nowe i remontowane, budownictwo energooszczędne i pasywne, ściany trójwarstwowe, posadzki z ogrzewaniem podłogowym, posadzki na gruncie,  na stropie, tarasy na stropie nad ogrzewanymi pomieszczeniami, balkony, „zielone dachy” i  „dachy odwrócone”,  parkingi na stropie nad ogrzewanymi pomieszczeniami, budownictwo inwentarskie i rolnicze typu „AGRO” i wiele innych zastosowań.

 III. KONTEKST WYKONAWCZY

1. Wydajność pracy

Ze względu na swoje właściwości mechaniczne, wymiary oraz proste czynności montażowe wydajność szacowana czasem wykonania typowego dekarskiego zadania jest przy wykorzystaniu możliwości tego materiału relatywnie wysoka w porównaniu z innymi technologiami skojarzonymi np. z koniecznością pracochłonnych i uciążliwych zajęć np. przy pełnym deskowaniu powierzchni dachu. Z tych też względów praca jest szybka i pozwala wykonawcy obsłużyć większą ilość zainteresowanych inwestorów.  Z finansowego punktu widzenia dla dekarza np. system nakrokwiowy jest bardziej intratny, albowiem nie dzieli się tu zadaniami (także zarobkiem) z innymi fachowcami zajmującymi się np. instalacją międzykrokwiową ocieplenia dachu.   

2. Obciążenia mechaniczne

Ze względu na niezwykle małą gęstość PIR-u (ok. 32k/m3) praca, nawet z relatywnie dużymi elementami nie nastręcza specjalnych trudności. Nie jest fizycznie męcząca, a co najważniejsze przy przestrzeganiu najbardziej elementarnych zasad BHP  ryzyko wypadku, tak przy transporcie, jak montażu jest nieporównywalnie mniejsze niż praca z ciężkimi elementami innych technologii termoizolacji.

3. Praca bezpyłowa

To właściwość niezwykle istotna z punktu widzenia zdrowia i komfortu pracy wykonawcy z tym materiałem. Krótko mówiąc praca z THERMANO w żaden sposób nie wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka w całym zakresie możliwych oddziaływań, czego nie można powiedzieć o wszystkich materiałach termoizolacyjnych. Niektóre z nich wymagają elementów ochronnych (kombinezony, okulary ochronne, maseczki itp.) głównie ze względu na przykre, drażniące odziaływanie na naskórek i oczy. Pył z obróbki THERMANO powstający głównie w procesie cięcia i czasem szlifowania nie wykazuje najmniejszych właściwości toksycznych. Jego cząsteczki nie wykazują żadnego działania drażniącego, zwłókniającego, alergicznego, rakotwórczego czy też mutagennego. W pyle tym nie ma zupełnie najgroźniejszych, rakotwórczych tzw. włókien respirabilnych, obecnych np. w tworzywach azbestowych.

4. Wytrzymałość na ściskania

To w wykonawczej praktyce instalacyjnej niezwykle ważna właściwość THERMANO. Ta wytrzymałość, twardość podłoża minimalizuje bowiem możliwość mechanicznego naruszenia ciągłości (rozdarcia, dziurawienia itp.) wszystkich elementów arkuszowych i powłok instalowanych na ociepleniu (głównie folii i membran). To zupełnie inny komfort pracy na dachu.

 /koniec części II/

Płyty poliuretanowe Balex Metal – zobacz więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl