Dachy do poprawki

Mariusz Piszczek
Od kilku lat jestem ściśle związany z branżą dekarską. Ze zdziwieniem stwierdzam, że w miarę rosnących możliwości dostępu do pełnych informacji technicznych o poprawnych sposobach wykonania pokryć dachowych jakość ich wykonania z każdym rokiem jest coraz niższa.

W związku z rozpoczynającym się nowym sezonem budowlanym wielu inwestorów podejmuje decyzję o rozpoczęciu budowy swojego wymarzonego domu. Niech treść niniejszego artykułu uczuli ich na problemy oraz kłopoty jakie mogą ich spotkać, w przypadku wyboru wykonawcy nie posiadającego pełnej wiedzy na temat wykonywania pokryć dachowych w nowych technologiach. Wszystkie zamieszczone poniżej przykłady błędów dekarskich wystąpiły na dachach budynków mieszkalnych realizowanych przez inwestorów indywidualnych. Realizację swoich domów jednorodzinnych powierzali oni najczęściej firmie budowlanej specjalizującej się w wykonywaniu obiektów budowlanych „pod klucz”, czyli firmie która z założenia podejmuje się wykonania licznej grupy zróżnicowanych prac budowlanych, wymagających czasami specjalistycznej wiedzy. Należy nadmienić, że przy dokonywaniu wyboru wykonawcy który miał się podjąć realizacji obiektów, inwestorzy nie stosowali jako podstawowego kryterium wyboru najniższej ceny wykonania usługi.
Ponieważ niniejszy artykuł postanowiłem poświęcić problematyce związanej ze złym wykonawstwem pokryć dachowych, nie będę na jego łamach omawiać innych wadliwie wykonanych elementów budynków, choć ich poziom jakości i stopień poprawności wykonania powinny definitywnie wyeliminować firmę wykonawczą z rynku usług budowlanych.

Dachy do poprawki

W trakcie wykonywania pokryć dachowych na prezentowanych poniżej obiektach wykonawcy zbagatelizowali wszelkie normy i przepisy o zasadach wykonywania dachów stromych krytych dachówką, usytuowanych nad poddaszami użytkowymi. Należy w tym miejscu nadmienić, że mieli do dyspozycji system akcesoriów dachowych wchodzących w skład oferty producenta, a w razie potrzeby mogli skorzystać bezpośrednio na miejscu budowy z pomocy doradcy technicznego. Podstawowym błędem popełnionym na większości obiektów był brak wentylacji podpołaciowej pokrycia (zdj. obok), co prowadzi do kondensowania się pary wodnej w warstwie izolacyjnej i w konsekwencji do stopniowego zaniku funkcji ocieplających.

Dachy do poprawki

W tym miejscu należy nadmienić, że prawidłowe wykonanie wentylacji podpołaciowej dachów stromych nie polega tylko na zamontowaniu kontrłat. Aby w przestrzeni wentylacyjnej mogło poruszać się powietrze (od okapu w kierunku kalenicy) muszą być poprawnie wykonane dwa elementy: okap i kalenica.
Przeważająca większość obróbek blacharskich zamontowana na obiektach była uszkodzona lub wadliwie założona. Sposób ich wykonania, oraz sposób zamontowania świadczą o tym, że wykonujący je „ blacharz ” słyszał coś o danym rodzaju obróbek blacharskich, ale nie był w stanie wykonać ich w sposób poprawny ponieważ nie zdawał sobie sprawy jaką funkcję powinien pełnić dany typ obróbki blacharskiej (zdj. obok).
Natomiast w dwóch bardzo ważnych dla każdego dachu miejscach tj. w obrębie kominów oraz na styku ścian bocznych lukarn z płaszczyzną dachu „ blacharze ” zignorowali problem poprawnego odprowadzenia wody z połaci dachowej (zdjęcia poniżej). Braki wyżej wymienionych obróbek blacharskich świadczą również o braku dozoru technicznego w osobie kierownika budowy nad wykonywanymi inwestycjami.

Dachy do poprawki
Dachy do poprawki
Dachy do poprawki
Dachy do poprawki

Jestem również pełen podziwu dla dekarzy pracujących przy montażu opisywanych pokryć dachowych, dlatego że z jednej strony zadali sobie wiele trudu, aby wykonać pewne "detale" pokrycia (zdj. prawe), a z drugiej strony nie mieli kompletnego pojęcia o zastosowaniu poszczególnych elementów systemowych (zdj.lewe) znajdujących się w kompletnej ofercie producenta dachówek.

Dachy do poprawki

Sposób montażu okien dachowych oraz wyłazu dachowego mogą jedynie świadczyć o braku doświadczenia i nieumiejętności zawodu dekarzy (zdj. obok), dlatego że producent okien załącza dokładną instrukcję montażu w której oprócz opisu tekstowego jest również opis obrazkowy, który w precyzyjny sposób pokazuje poprawny montaż.

Sposób montażu gąsiorów na jednym z omawianych obiektów wykonano w sposób zagrażający życiu użytkowników domu, ponieważ gąsiory nie zostały w należyty sposób przymocowane do elementów trwale związanych z konstrukcją dachu np. do łaty kalenicowej (zdjęcie poniżej).

Dachy do poprawki

Na każdym z przedstawionych powyżej pokryć dachowych „wykonawca” nie zastosował żadnych akcesoriów w postaci klinów uszczelniających, grzebieni okapu, wsporników pod instalację odgromową, taśmy uszczelniającej kalenicy itp.

Niekonwencjonalnym sposobem wykonawczym wykazał się dekarz montujący folię wstępnego krycia (zdjęcia poniżej). Zdjęcia te należy pozostawić bez komentarza.

Dachy do poprawki
Dachy do poprawki

Jak widać z opisanych przykładów nie tylko inwestorzy którzy za wszelką cenę minimalizują koszty swoich inwestycji, padają ofiarami firm świadczących swoje usługi w sposób nieprofesjonalny, od których jak się później okazuje nie mogą w żaden sposób wyegzekwować wykonania poprawek lub zwrotu kosztów za prace naprawcze, które zmuszeni byli ponieść zlecając ich realizację innym firmom.

Jedyną radą dla inwestorów którzy chcą w przyszłości uniknąć opisanych powyżej problemów, jest zatrudnienie do wykonywania pokrycia dachowego firmy dekarskiej, która powinna legitymować się kilkunastoma obiektami referencyjnymi (potwierdzającymi jej profesjonalizm) oraz posiadać niezbędny sprzęt i zaplecze techniczne do wykonania tak odpowiedzialnego elementu budynku jakim jest dach.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl