Płaskie dachy - wady i zalety dachów w konstrukcjach domów jednorodzinnych

Materiał informacyjny Murator
Murator

W Polsce większość inwestorów, budując domy, wybiera wykończenie ich dachem dwuspadowym, nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Ostatni czas to powrót popularności dachów płaskich, które wiodły triumfy w okresie PRL, gdy budowało się wiele domów w konstrukcji tak zwanej kostki. Chociaż myśląc o dachu płaskim, przychodzi nam na myśl całkowicie płaska konstrukcja, to tak naprawdę dachy płaskie muszą mieć spadek między 3 a 12 stopni, dzięki czemu nie występuje ryzyko zatrzymywania się na nich wody deszczowej.
 

Zalety dachów płaskich

Dach płaski jest rozwiązaniem łączącym w sobie praktyczność i estetykę. Jednocześnie taki rodzaj konstrukcji jest odporny na działanie nawet huraganowego wiatru, w przeciwieństwie do dachów spadzistych. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę obecne zmiany klimatyczne, które niosą za sobą częstsze występowanie tego typu zjawisk w naszej okolicy.

Prawidłowo zaprojektowany dach płaski wpływa również na zmniejszenie strat ciepła, które mają miejsce w przypadku górnej przegrody zewnętrznej. Poprawę izolacji tego rodzaju dach zapewnia ograniczenie do minimum powierzchni zewnętrznej w stosunku do dachów spadzistych.

Dachy płaskie są rozwiązaniem ekonomicznym. Dzięki mniejszej powierzchni, do jego stworzenia i montażu potrzebna jest mniejsza ilość materiałów. Taki rodzaj dachu może być nawet o 20 procent tańszy w stosunku do dachu spadzistego. Ponadto dzięki nieobecności skosów, ostatnie piętro domu może być wykorzystane na całej powierzchni. 

Dachy płaskie są wyróżnikiem konstrukcji nowoczesnej, na którą możemy się zdecydować, wybierając najlepsze dla nas projekty domu. Estetykę futurystyczną tego rodzaju projekty zyskują dzięki swojemu minimalizmowi, prostej formie oraz modernistycznej elewacji wykorzystującej detale kamienne i drewniane. Taki rodzaj dachu szczególnie często wykorzystywany jest w rezydencjach.

Dach płaski daje również możliwość stworzenia na nim ogrodu lub funkcjonalnego tarasu. Wybierając rośliny na dach, warto zwrócić uwagę, by były one odporne na działanie stałego nasłonecznienia oraz szybkie wysychanie gleby, dobrym rozwiązaniem będzie wybór różnego rodzaju bylin. Obsadzenie dachu roślinami zwiększa również powierzchnię biologicznie czynna w obrębie inwestycji. Ponadto taki rodzaj konstrukcji zapewnia wysoką dźwiękochłonność oraz pozwala na zatrzymanie do 60 procent wód opadowych. 

Na dachu płaskim w łatwy sposób można zamontować instalacje energooszczędne, w tym panele słoneczne i fotowoltaiczne.

 
Wady dachu płaskiego

Do głównych wad płaskiego dachu zaliczyć możemy konieczność jego odśnieżania. Projekty domów z płaskim dachem, projektowane między innymi przez wydawcę strony MURATOR, co prawda uwzględniają takie obciążenie, jednak dla bezpieczeństwa warto unikać gromadzenia się na nim grubej warstwy mokrego śniegu.

Konstrukcja dachu płaskiego nie uwzględnia poddasza, co może być jednocześnie wadą i zaletą, zależnie od preferowanego przez inwestorów stylu zarządzania przestrzenią.

Wybierając dach płaski, należy mieć świadomość ograniczenia dostępnych pokryć dachowych. Tradycyjnie stosuje się papy bitumiczne, wymagające jednak systematycznej konserwacji, mogą on jednak być zastąpione przez papy asfaltowe, odporne na ekstremalne temperatury.

Dach płaski wymaga zastosowania perfekcyjnej izolacji, w przypadku błędów może przeciekać.

Chcąc wybrać projekt domu z dachem płaskim, należy sprawdzić, jak do tej kwestii odnosi się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Niestety często zawierają one wpisy, dotyczące konieczności wyboru dachu stromego.

Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów z płaskim dachem od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-plaskim-dachem/

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl