Ocieplenie chlewni a hodowla trzody

Artykuł sponsorowany
Wysoka rentowność produkcji trzody jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy budynek będzie przygotowany tak, aby skutecznie izolował zwierzęta od zewnętrznych warunków atmosferycznych.
Ocieplenie chlewni a hodowla trzody

Chlewnia powinna zapewniać jak największą stabilność temperatur, zarówno w ciągu doby, jak i w ciągu całego roku, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ograniczanie ogrzewania w tym okresie może zniweczyć wysiłek i środki finansowe poświęcone na przygotowanie dobrej jakościowo paszy i ochronę zdrowia świń. Koszty ogrzewania można natomiast efektywnie zredukować stosując najlepszą izolację THERMANO AGRO.

Ocieplenie chlewni a hodowla trzody

Równie istotnym problemem jest zapewnienie optymalnej temperatury latem i ochrona zwierząt przed przegrzaniem. Przy zbyt wysokiej temperaturze w chlewni, świnie zjadają mniej paszy i wolniej przyrastają: dla każdego 1°C powyżej optymalnej temperatury spożycie paszy jest mniejsze o 1-2%, a tempo wzrostu staje się wolniejsze o 3%. W wysokiej temperaturze otoczenia u świń dochodzi do zachwiania równowagi cieplnej, następuje nadmierny wzrost ciepłoty ciała i przegrzanie organizmu. Wysoka temperatura powoduje zwiększenie liczby oddechów oraz nadmierne wydalanie moczu i śliny. Rezultatem stresu termicznego jest spadek produkcyjności i osłabienie aktywności rozpłodowej zwierząt.

U loch i loszek stres cieplny wywołuje zaburzenia w równowadze hormonalnej, przez co dochodzi do tzw. sezonowej letniej niepłodności. U loch karmiących przegrzanie powoduje osłabienie apetytu, spada mleczność oraz zmienia się skład mleka - wpływa to negatywnie na przyrosty masy ciała i rozwój odchowywanych prosiąt.

Bardzo istotny wpływ na konstrukcję chlewni ma też konieczność utrzymania odpowiedniego, wysokiego poziomu wilgotności powietrza. Brak lub słaba izolacja ścian zewnętrznych powoduje wykraplanie się wilgoci na zimnych powierzchniach (punkt rosy). W okresie zimowym może wystąpić nawet oszronienie lub zamarzanie ścian i stropów, co nieuchronnie prowadzi do ich zniszczenia. Innym niekorzystnym efektem zawilgocenia ścian w chlewni jest rozwój bakterii powodujących choroby zwierząt.

zwierzętatemperatura w °Cwilgotność
względna
w %
minimumoptimum
lochy karmiące182065
prosięta do 14 dni242860
prosięta 14-28 dni182360
prosięta powyżej 28 dni182160
warchlaki171960
tuczniki151870
 
temperatura w chlewni10°C22,5°C35°C
przyrosty dzienne (g)730780650
zużycie paszy (kg) na 1 kg przyrostu2,842,462,55

W chlewni oprócz ścian i dachów bardzo istotna jest także termoizolacja posadzki. Zwierzęta są bowiem bardzo wrażliwe na temperaturę ściółki!

Płyty poliuretanowe Balex Metal – zobacz więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl