Sposoby na czyszczenie blachodachówki

Materiał informacyjny "PRUSZYŃSKI" Sp. z o.o.

Dzisiejsze budownictwo blachodachówką stoi. Dzięki wielości swoich zalet wkupiła się ona w łaski inwestorów. Za jej największe plusy uznawane są: wysokie walory estetyczne, wieloletnia trwałość oraz bogactwo kształtów i wzorów, w których jest dostępna. Dla każdego właściciela domu ważne jest to, by blachodachówka stanowiła ozdobę jego budynku. W tym celu każdy użytkownik domu powinien odpowiednio dbać o blachodachówkę. Mowa o zabiegach konserwacyjnych, takich jak czyszczenie czy usuwanie rdzy. W tym artykule prezentujemy sposoby, które ułatwią nam pielęgnacje naszego pokrycia.

Większość zadań związanych z czyszczeniem pokrycia możemy wykonać sami. Wspomniana wyżej blachodachówka z reguły nie wymaga bardzo wyszukanych i trudnych prac konserwacyjnych. Jeśli nasze pokrycie odznacza się wysoką jakością, to większe problemy powinny nas ominąć.

Niestety nie jesteśmy w stanie uniknąć zabrudzeń generowanych przez psotne warunki atmosferyczne oraz szkodliwe skutki różnego rodzaju działalności industrialne. Czasem przyjdzie nam się również mierzyć z takimi elementami środowiska jak glony czy mech. Spotkamy się z nimi w przypadku, gdy nasza połać nie będzie regularnie czyszczona. Regularne mycie pokrycia pozwoli nam uniknąć większych problemów oraz sprawi, że blachodachówka cały czas będzie wyglądała jak nowa!

Sposoby na czyszczenie blachodachówki

Jak czyścić blachodachówkę?

Do dokładnego umycia pokrycia dachowego wystarczy nam tylko woda. Pomocna okazuje się myjka ciśnieniowa, która pozwoli nam na dokładne pozbycie się brudu. Pamiętajmy o tym, żeby podczas mycia wodę rozprowadzać od kalenic w dół i na boki. Dzięki temu nie zamoczymy termoizolacji.

W kwestii trudnych do usunięcia zabrudzeń polecamy używać szczotki oraz przeznaczonego do mycia pokrycia detergentu. Szczotka musi być odpowiednio miękka, ponieważ gdy postawimy na taką ze zbyt ostrym włosiem, możemy porysować powierzchnię pokrycia. Starajmy się również unikać tzw. agresywnych detergentów, które na pewno nie pomogą naszemu dachu.

Sposoby na czyszczenie blachodachówki

Jak uporać się z rdzą oraz jak pokonać pleśń?

Na papierze zmagania z pleśnią mogą wydawać się naprawdę trudne. W praktyce jednak uda nam się ich pozbyć za pomocą wody wymieszanej z detergentem. Gdy już uskutecznimy tę operację, powinniśmy pokryć naszą blachodachówkę preparatem biobójczym. Dzięki niemu istnieje ogromna szansa, że problemy związane z pleśnią nigdy już do nas nie powrócą. Czasami jednak możemy trafić na bardziej wymagający nalot. Na szczęście istnieją specjalne środki chemiczne, które pozwolą nam na jego eliminację. Środki służące do zwalczania pleśni, glonów oraz porostów należą do bardzo silnych i wymagają od nas tego, byśmy dobrze się zabezpieczyli zanim je zastosujemy. Powinniśmy odpowiednio się ubrać, zanim zabierzemy się za usuwanie niechcianego nalotu. Konieczne w tej sytuacji są okulary oraz ochronne rękawice.

Jeśli chodzi o rdzę, to jej również nie powinniśmy się bać, ponieważ istnieje skuteczna metoda na pozbycie się jej. Ślady rdzy usuwamy mechanicznie, potem przemywamy miejsce, w którym ona wystąpiła. Do przemycia wspomnianego wyżej miejsca wykorzystujemy preparat antykorozyjny. Finalnym etapem opisywanego działania jest pomalowanie miejsca, z którego pozbyliśmy się rdzy, farbą zaprawkową.

Na koniec zostawiliśmy kilka zaleceń od producenta stalowych pokryć dachowych Blachy Pruszyński, związanych z wszelkimi pracami na dachu. Gdy zdecydujemy się wejść na pokrycie, powinniśmy założyć buty z miękką podeszwą. Wybrane przez nas buty nie mogą zawierać twardych elementów. Pamiętajmy również o tym, by stopę stawać w dnie. Dzięki temu uda nam się uniknąć odkształceń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl