Problem w postaci eternitu na dachu – jak go rozwiązać?

Materiał informacyjny Blachy Pruszyński
Eternitem w skrócie określa się budownictwo, w którym dominuje azbest. Dawniej wykorzystywany w budownictwie regularnie, dzisiaj jest źródłem problemów. Badania nad azbestem udowodniły, że ma on właściwości rakotwórcze i niesie za sobą same złe symptomy. Na szczęście z eternitem uporać postanowiła się Unia Europejska. Rozporządzenie z 2002 roku nakazuje państwom członkowskim uporanie się z azbestem do 2032 roku.

Co eternit robi z naszym organizmem? Włókna azbestu wnikają do naszego układu oddechowego, co może przyczynić się do duszności oraz rozwoju chorób nowotworowych.

Na szczęście istnieją metody, które pomogą nam w kwestii eliminacji eternitu z naszego dachu. W tym artykule opiszemy specyfikę całego problemu oraz zasugerujemy najskuteczniejsze działania przeciwko azbestowi.

Kwestie formalne związane z usunięciem eternitu

Usuwanie azbestu z naszego dachu wiąże się z różnego rodzaju formalnościami. Przede wszystkim musimy przygotować specjalne pismo do urzędu, w którym zawrzemy szczegóły związane z całą operacją. Informacje, które koniecznie musimy zawrzeć we wspomnianym zgłoszeniu to: adres domu, opis produktów, w których obecny jest azbest, konkrety związane z czasem prac na dachu oraz starannie wykonany opis stanu technicznego produktów z eternitem. Pamiętajmy również o tym, by planowane działania zgłosić do urzędu co najmniej na 7 dni przed startem prac.

Przygotowanie to podstawa, czyli co zrobić przed procedurą usunięcia azbestu

Cała procedura usunięcia eternitu z naszego dachu wymaga po pierwsze cierpliwości, a po drugie dokładnych przygotowań. Jak już wcześniej wspominaliśmy niezbędne jest przygotowanie dokładnej dokumentacji, zawierającej ocenę stanu technicznego dachu oraz szczegóły związane z całą operacją. Z całą dokumentacją pomoże nam doświadczona ekipa, której specjalnością jest ocena stanu technicznego dachów polskich i zagranicznych domów. Gdy już uda nam się przygotować dokumentację oraz, gdy urząd nie będzie miał żadnych wątpliwości co do niej, możemy rozpocząć pracę na dachu. Ważne jest to, żeby wszystko zaplanować tak, by obyło się bez przykrych niespodzianek.

Co zamiast eternitu? Doradzamy!

Usunięcie eternitu z dachu to dość czasochłonny zabieg. Musimy poszukać odpowiednich ludzi do tego zadania, wykonać dokładną dokumentację oraz zainwestować sporo czasu. Niezbędną częścią całego opisywanego procesu jest również podjęcie decyzji o nowym pokryciu. Na jakie pokrycie postawić? Prezentujemy kilka rozwiązań.

Zanim zdecydujemy się na konkretne pokrycie, powinniśmy ocenić wytrzymałość więźby. Jak wiemy z eternitem spotykamy się głównie w przypadku starszego budownictwa, dlatego więźba tych budynków może być w kiepskim stanie, a większość jej elementów będzie trzeba wymienić. Jednak dla bezpieczeństwa swojego oraz pozostałych domowników trzeba wykonać takową operację.

Czym najlepiej zastąpić eternit? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być blachodachówka, której montaż jest zbliżony do tego kojarzonego z eternitem (pełne deskowanie lub montaż do łat i kontrłat umieszczonych na deskach). Blachodachówka ma dwie ogromne zalety, które zagwarantują satysfakcję naszym klientom. Pierwszą z tych zalet jest fakt, że blachodachówka jest znacznie lżejsza od eternitu. Druga zaleta jest ściśle związana z tą pierwszą, ponieważ rezultatem małej masy blachodachówki, jest łatwość jej montażu. Dodajmy do tego również fakt, że blachodachówka prezentuje się doskonale na dachu!

Blachodachówka nie jest jednak jedyną możliwością pozwalającą nam zastąpić eternit. Równie dobrze sprawdzi się blacha trapezowa, którą rekomendujemy przede wszystkim w przypadku pokrycia dachów jedno- oraz wielospadowych. W przypadku domów ze wspomnianymi tutaj nieskomplikowanymi dachami sprawdzi się również blachodachówka cięta z arkusza. Gdy jednak się na nią decydujemy, pamiętajmy, by zamówić ją z pewnym wyprzedzeniem, by potem nie czekać na materiał i nie spowalniać prac.

W przypadku bardziej skomplikowanych dachów, rekomendujemy postawić na blachodachówkę panelową, która utożsamiana jest z wygodą. Możemy ją zamówić od ręki, jej transport nie jest przesadnie skomplikowany a jej montaż to czysta przyjemność. Dodajmy do tego fakt, że można łatwo ją dopasować do miejsc wymagających docięcia.

Pamiętajmy, że każde z powyższych rozwiązań odznacza się bogactwem wzorów, co daje szansę na realizację naszej wymarzonej wizji. Miłośnicy tradycji, jak i piewcy nowości znajdą w ofercie firmy Blachy Pruszyński coś dla siebie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Problem w postaci eternitu na dachu – jak go rozwiązać? - Gazeta Krakowska

Wróć na e-dach.pl e-dach.pl