Lato na poddaszu, czyli wszystko co wpływa na pracę i życie tuż pod dachem

Materiał informacyjny roofliteplus.pl

Lato to pora roku, która jest wyczekiwana przez wiele osób. Kojarzy nam się ona głównie z wakacjami, wypoczynkiem oraz korzystaniem z uroków natury. Jednak, nawet w lato, nie zawsze pogoda jest idealna. Czasami robi się po prostu zbyt gorąco, co szczególnie dotkliwie odczuwamy gdy nie mamy możliwości odpoczynku nad wodą, tylko musimy pracować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak upał wpływa na ludzi
  2. Jakie są sposoby ograniczenia ilości promieni słonecznych docierających do wnętrza
  3. Jak można skutecznie wentylować pomieszczenie w czasie upału i dlaczego klimatyzacja nie zawsze jest najlepszym wyborem
  4. Jak latem uchronić pomieszczenie przed komarami i insektami

Jak upał wpływa na ludzi

Globalne ocieplenie klimatu jest faktem. Ostatnie lata pokazały dobitnie, że coraz częściej mamy do czynienia z temperaturami zdecydowanie powyżej wieloletniej średniej. Taka zmiana klimatu nie pozostaje obojętna dla większości ludzi i to nie tylko pod względem fizycznym, ale również mentalnym. Bardzo często, w trakcie fali upałów, szpitale zapełniają się pacjentami, którzy skarżą się na głównie na choroby związane z układem krążenia. Należy pamiętać, że są to bardzo poważne schorzenia, które niewłaściwie leczone mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Pierwszymi objawami zbyt długiej ekspozycji na ciepło są zazwyczaj ból oraz zawroty głowy, dezorientacja oraz odwodnienie powodujące skurcze. Często osoby, które doświadczają przegrzania skarżą się również na wyczerpanie. Wysokie temperatury, to również dodatkowy stres dla organizmu, który może prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego. Wysoka temperatura, szczególnie w nocy, sprawia, że wiele osób zdecydowanie gorzej śpi, a jak wiadomo bezsenność jest czynnikiem bardzo stresogennym dla organizmu.

Jakie są sposoby ograniczenia ilości promieni słonecznych docierających do wnętrza

Najlepszą metodą obrony przed przegrzaniem jest niedopuszczenie do jego powstania. Zanim więc upały wedrą się na poddasze, warto jest się zabezpieczyć. W szczególności należy zwrócić uwagę na miejsca, przez które najłatwiej im się dostać, czyli okna dachowe. Na wstępie warto podkreślić, że już samo okno, a precyzyjniej jego szyba, jest pierwszą linią obrony przed przegrzaniem. Okna dachowe RoofLITE+ posiadają pakiety szybowe pokryte 2 warstwami specjalnej powłoki niskoemisyjnej. Większość ludzi kojarzy ich funkcje z tym, że zimą odbijają one ciepłe powietrze próbujące „uciec” na zewnątrz. Mają one natomiast także drugą zaletę – latem odbijają promienie słoneczne, które próbują w nadmiarze dostać się do środka. Powłoki niskoemisyjne mają jednak swoje ograniczenia. W trakcie wielodniowych upałów, oraz słońca świecącego bezpośrednio w okna przez wiele godzin dziennie (szczególnie przy ekspozycji południowej i zachodniej), nie będą one wystarczającym zabezpieczeniem. Wiele osób w takim przypadku sięga po umiarkowanie kosztowne rolety wewnętrzne. Należy pamiętać jednak, że rolą rolet nie jest ochrona przed przegrzaniem. Ich główną funkcją jest ograniczenie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Oczywiście, gdy zastosujemy roletę zaciemniającą z oferty RoofLITE+ DUA, to dzięki temu, że odcina ona praktycznie całość światła wpadającego do pomieszczenia, poczujemy pewną ulgę, natomiast dalej warunki na poddaszu mogą nie być optymalne do pracy i wypoczynku.

Najlepsza ochroną przed upałem na poddaszu jest markiza zewnętrzna RoofLITE+ MIA. Blokuje ona do 80% promieni słonecznych zanim dotrą one do powierzchni szyby, dzięki czemu skutecznie odcina większość ciepła, które próbuje się przedostać przez okno. Pomimo tak wysokiej skuteczności, markiza zewnętrzna do okien dachowych nie przesłania całkowicie widoku, a także wpuszcza do pomieszczenia nieco rozproszonego światła. Pozwala to w komfortowy sposób funkcjonować na poddaszu nawet w przypadku fali upałów. W ofercie RoofLITE+ znaleźć można także bardziej kosztowną, zasilaną solarnie roletę zewnętrzną, która będzie najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ilości ciepła wpadającego przez okno dachowe poprzez całkowite jego zasłonięcie. Takie rozwiązanie ma jednak jedną wadę – jeżeli chcemy pracować na poddaszu, będziemy musieli korzystać ze sztucznych źródeł światła, ponieważ roleta SSR odcina to naturalne w 87% co dla oka ludzkiego stanowi barierę i odczuwamy jej osiągnięcie jako przebywanie w ciemnym pomieszczeniu. Dodatkowym atutem rolety solarnej jest również uzyskane dzięki niej bezpieczeństwo nawet kiedy zechcemy pozostawić na noc otwarte okno.

Jak można skutecznie wentylować pomieszczenie w czasie upału i dlaczego klimatyzacja nie zawsze jest najlepszym wyborem

Niektórzy, zamiast próbować zapobiegać, walczą jedynie ze skutkami przegrzania poprzez intensywne użytkowanie klimatyzacji. Nie da się przecenić znaczenia tego urządzenia dla poprawy komfortu wewnątrz pomieszczenia, natomiast należy pamiętać, żeby korzystać z niego w sposób świadomy oraz rozważny. Uruchamianie klimatyzatora na wysoką moc jest kosztowne, tym bardziej przy jednoczesnym wpuszczaniu gorąca poprzez nieosłoniętą szybę. Taka praktyka jest nie tylko działaniem nie ekologicznym, ale może również prowadzić do rozwoju przeziębienia. Dzieje się tak ponieważ zbyt suche oraz chłodne powietrze może podrażniać śluzówkę gardła, a przez to ułatwiać wystąpienie infekcji wirusowej bądź bakteryjnej. Należy także pamiętać, że pozbawione wilgoci powietrze bardzo negatywnie wpływa na skórę, mogąc prowadzić nawet do wystąpienia zmian skórnych. Jak zatem zadbać o właściwą wentylację i dostęp do świeżego powietrza na poddaszu, gdy okna przesłonione są markizą lub roletą? Sprawa jest bardzo prosta – oba te rozwiązania posiadają dedykowaną funkcję wentylacji pomieszczenia, nie rezygnując ze swojej skuteczności. Markiza RoofLITE+ MIA jest szersza, po 1 cm z każdej strony, od szerokości szyby okna, którą ma chronić. Powoduje to, że nawet gdy uchylimy okno, promienie słoneczne mają zdecydowanie utrudnioną drogę dotarcia do wnętrza. W przypadku rolety zewnętrznej SSR, specjalna konstrukcja prowadnic pozwala unieść skrzydło okna, na kilka centymetrów, bez konieczności podnoszenia rolety. Oznacza to, że możemy wpuścić do wnętrza nieco powietrza, mając całkowicie przykryte okno.

Jak latem uchronić pomieszczenie przed komarami i insektami

Latem nie tylko upał próbuje wedrzeć się na nasze poddasze. Nocą, gdy zazwyczaj temperatura spada i chciałoby się otworzyć szerzej okno, żeby wpuścić nieco świeżego powietrza, bardzo często pojawiają się nieproszeni goście – komary, muszki oraz inne insekty. Czy oznacza to, że mamy się z tego powodu nie wyspać? Co prawda istnieje mikrowentylacja poprzez ustawienie dystansu w ramach oferowanej klamki lecz stanowi to półśrodek względem problemu z owadami. Na szczęście istnieją też dedykowane rozwiązania tego problemu! Najlepszym będzie instalacja dedykowanej moskitiery RoofLITE+ ZIA, którą montuje się we wnęce okiennej, od wewnątrz pomieszczenia. Taki układ pozwala pozostawić okno szeroko otwarte jednak bez ryzyka, że obudzimy się cali pogryzieni. Montaż moskitiery jest więc zdecydowanie inwestycją w dużo lepsze samopoczucie oraz poprawę komfortu snu przez dużą część roku.

Moskitiera jest na tyle prostym urządzeniem, że możesz samodzielnie je zamontować – zobacz

Podsumowanie

Upał i komary – są to czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu, natomiast mają ona bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie oraz ogólny dobrostan. Na szczęście dzięki odpowiedniemu zaopatrzeniu się w rolety oraz moskitiery, możemy zdecydowanie bardziej cieszyć się nadejściem lata oraz korzystać z jego dobrodziejstw, przy zdecydowanym ograniczeniu negatywnych czynników, które się z nim wiążą.

Zaplanuj zatem upgrade swojego okna z konfiguratorem RoofLITE+ , którego rozwiązania są uniwersalne dla większości okien dostępnych na Polskim rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl