Konserwacja dachu – kiedy i dlaczego warto ją przeprowadzić?

Materiał informacyjny Blachy Pruszyński
O ile o wnętrze domu dbamy regularnie, tak zewnętrzne przegrody często traktujemy po macoszemu. To błąd. Aby dom w dobrym stanie przetrwał pokolenia, warto na bieżąco naprawiać zniszczenia. Szczególnie narażony na destrukcyjne warunki jest dach. Dlatego poświęcajmy mu uwagę!

Dach domu jest nieustannie poddawany zmiennym warunkom zewnętrznym. Musi wytrzymać wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV, deszcz, śnieg czy zanieczyszczenia. Aby przez wiele lat spełniał swoją funkcję – chronił wnętrze domu – należy o niego dbać. Co ważne, dach utrzymany w dobrej kondycji będzie się dobrze prezentował. Sposób konserwacji dachu zależy od rodzaju pokrycia dachowego.

Dlaczego konserwacja dachu jest ważna?

Nie ma takiego materiału pokryciowego, które nie uległoby zniszczeniu pod wpływem czynników środowiskowych. Dlatego też należy regularnie (minimum raz w roku) przeprowadzać przegląd dachu, a wszelkie usterki usuwać jak najszybciej, aby nie doszło do większych uszkodzeń. Za trwałość blachodachówek odpowiadają specjalnie opracowane przez producentów powłoki ochronne. Zabezpieczają one stal przed korozją, promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi. Zazwyczaj mamy do czynienia z powłokami poliestrowymi, poliuretanowymi i hybrydowymi (np. PURMAX firmy Blachy Pruszyński). W zależności od producenta pokryć dachowych powłoki mają różne nazwy handlowe, różny jest też ich zakres ochrony, a tym samym różny okres gwarancji.

Warto więc przy zakupie blachodachówki kierować się rodzajem i grubością powłoki dekoracyjno-ochronnej, gdyż o ile dach został ułożony zgodnie ze sztuką dekarską, a materiał pokryciowy był odpowiednio składowany i transportowany, przez okres gwarancyjny nie powinniśmy mieć problemów z pokryciem blaszanym. Dlatego wszelkie zadrapania (nawet niewielkie), pęknięcia, uszczerbki czy przebarwienie na blachodachówce należy jak najszybciej zabezpieczyć i usunąć. Najlepiej prace naprawcze powierzyć specjaliście. Czasami wystarczy uszkodzenia tylko zabezpieczyć specjalnym lakierem. Niewielkie ogniska rdzy usuwa się mechanicznie, pokrywa preparatem antykorozyjnym i zamalowuje farbą zaprawkową polecaną przez producenta pokrycia. Niestety, gdy zniszczenie jest duże, to należy wymienić cały arkusz lub panel.

Konserwacja dachu z fachową ekipą

Fachowcy zalecają przeprowadzanie przeglądu dachu minimum raz w roku – najlepiej wczesną wiosną, gdyż po zimie widać ewentualne zniszczenia. Powierzmy to zadanie profesjonaliście, ponieważ „wprawnym okiem” dostrzeże na pewno więcej niż my, ponadto doskonale wie, na co zwrócić uwagę i nie umkną mu najmniejsze usterki. Nie jest to droga usługa, a pozwoli uniknąć poważnych usterek, których naprawa jest o wiele, wiele kosztowniejsza. Oprócz samego stanu pokrycia dachowego specjalista sprawdzi także m.in. uszczelnienia dekarskie, system rynnowy oraz – o ile został zamontowany – system komunikacji dachowej. Jeśli dom jest położony w pobliżu lasu, wysokich drzew czy na terenie silnego oddziaływania związków chemicznych w powietrzu, to dach bardzo szybko się brudzi i przebarwia. Aby przywrócić mu pierwotny blask, po prostu trzeba go umyć. Wykorzystuje się do tego celu ciepłą wodę pod ciśnieniem oraz delikatne detergenty, które nie zniszczą powłoki dekoracyjno-ochronnej. Mycie dachu zlećmy również profesjonaliście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl