Jakie są rodzaje blachodachówki?

Materiał informacyjny Blachy Pruszyński
Blachodachówka panelowa TIGRA - Blachy Pruszyński
Blachodachówka panelowa TIGRA - Blachy Pruszyński

Większość inwestorów decyduje się na pokrycie swojego dachu blachodachówką – materiałem solidnym, trwałym, ładnie wyglądającym. Jednak blachodachówka blachodachówce nierówna. Jakie są rodzaje blachodachówek?

Różnorodność blachodachówek daje możliwość dopasowania pokrycia dachowego do każdej wizji naszego przyszłego domu, a także budżetu, jakim dysponujemy. Niezaprzeczalną zaletą pokryć blaszanych jest bowiem szeroka gama kolorystyczna, wielość profilowań czy powłok dekoracyjno-ochronnych. A przy tym blachodachówki są trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne, mechaniczne i chemiczne. Jednak nie tylko wyglądem różnią się pokrycia z blachy.

Rdzeń i powłoki blachodachówek

Standardowo rdzeń blachodachówek wykonywany jest ze stali obustronnie ocynkowanej. Minimalna grubość warstwy cynku to 275 g/m2. Natomiast grubość stali to minimum 0,5 mm w przypadku blachodachówek ciętych na wymiar i 0,45 mm (0,50 mm, nie produkujemy w gr. 0,45 mm) blachodachówek panelowych. Pamiętajmy, że kupując blaszane pokrycie, warto postawić na renomowanego producenta, ponieważ mamy gwarancję, że stal użyta do produkcji będzie najwyższej jakości. Na przykład Blachy Pruszyński wykorzystuje wyłącznie stal pochodzącą od sprawdzonych dostawców, m.in. ArcelorMittal, Salzgitter, Tata Steel czy Voestalpine, co więcej kontroluje surowiec w akredytowanych laboratoriach krajowych oraz zagranicznych, a także we własnym zaawansowanym technologicznie centrum badawczym. Aby zwiększyć trwałość blachodachówek, a także nadać im odpowiedni wygląd, wykańcza się je odpowiednimi powłokami ochronno-dekoracyjnymi. Niestety producenci stosują w tym przypadku różne nazewnictwo, które niewiele mówi inwestorom. Najważniejsze jest, czy powłoki są poliestrowe, czy poliuretanowe np. PURMAT Blachy Pruszyński (te są zazwyczaj trwalsze, udzielana jest też na nie dłuższa gwarancja). Pośrednim wyborem jest powłoka hybrydowa – np. PURMAX opatentowana przez Blachy Pruszyński i jak łatwo się domyślić, jest to połączenie poliestru z poliuretanem. Zadaniem powłok jest również nadanie odpowiedniego wyglądu – możemy wybierać wśród powłok błyszczących, matowych i półmatowych, na dodatek każda dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Należy także wspomnieć, że na rynku dostępne są również blachodachówki z rdzeniem aluminiowym, jednak ze względu na wyższą cenę nie cieszą się zbytnią popularnością, mimo że są bardziej odporne na korozję.

Profile blachodachówek

Zazwyczaj blachodachówki kojarzą się z mniejszą lub większą „falą”. Jednak producenci chcąc dostosować się do panujących trendów i oczekiwań inwestorów, proponują blaszane pokrycia o różnych profilowaniach. Dużą ofertą może pochwalić się firma Blachy Pruszyński – zaczynając od znanej i tradycyjnie falistej blachodachówki SZAFIR, poprzez blachodachówkę REN o pochylonym kształcie, a kończąc na blachodachówce PŁASKIEJ. Na uwagę zasługuje również blachodachówka TIGRA, która przypomina tabliczkę czekolady. W ofercie firmy są także panele dachowe REGLE – idealne w przypadku drewnianych domów, ponieważ do złudzenia przypominają drewniane gonty. Jak widać, niezależnie od tego, jaką mamy wizję naszego domu, możemy ją bez problemu zrealizować dzięki blachodachówkom. Co ważne, blaszane pokrycia mogą być również wykorzystane na pionowych powierzchniach.

Blachodachówka cięta na wymiar czy panelowa

Od kilku sezonów rynek podbija blachodachówka panelowa. To zestandaryzowane, niewielkie arkusze, które tworzą kompletny system dachowy gotowy od razu do montażu. Dla inwestora chyba największą zaletą jest to, że nie musi czekać na materiał pokryciowy, gdyż zazwyczaj potrzebną ilość dostanie od ręki – tak samo bez problemu dokupi ewentualnie brakujący arkusz, a także zwróci nadwyżkę. Co ważne, także ilość odpadów zostaje ograniczona do minimum – szacuje się, że nawet przy skomplikowanych dachach jest to maksymalnie 5% zamówionego materiału. Blachodachówki modułowe sprawdzą się w przypadku każdych dachów, także tych mocno rozbudowanych. Natomiast gdy dach jest prosty, jedno- lub dwuspadowy, to dobrym wyborem może okazać się blachodachówka cięta na wymiar. To arkusze blachy o takiej samej szerokości, których długość dostosowuje się do dachu – na wymagany wymiar przycinane są w zakładzie produkcyjnym, więc musimy je odpowiednio wcześniej zamówić. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do wyboru blachodachówki, warto skonsultować się z dekarzem.

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl