Eternit na dachu – jak się go pozbyć i na co zamienić?

Materiał informacyjny Blachy Pruszyński
blachodachówka płaska - Blachy Pruszyński
blachodachówka płaska - Blachy Pruszyński

Dom pokryty eternitem wymaga, jak najszybszej wymiany pokrycia. Należy to zrobić, nie tylko z względu na dyrektywę Unii Europejskiej z 2002 r. nakazującą pozbycie się tego materiału do 2032r., ale przede wszystkim ze względu na jego szkodliwy wpływ na zdrowie i środowisko. Azbest ukryty w cementowo-włóknowych płytach falistych, wykorzystywanych przed dekadami jest sporym problemem w obecnych czasach. Jego włókna przedostając się do układu oddechowego powodują duszności, kaszel i groźne choroby, obejmujące nawet nowotwór. Jak zaplanować wymianę tego rakotwórczego materiału, na nowe, piękne, a ponad wszystko bezpieczne pokrycie?

Jak przygotować się na usuniecie eternitu z dachu?

Dobry plan operacji wymiany pokrycia dachowego musi uwzględniać wiele etapów, takich jak: czas potrzebny na przygotowanie wymaganej dokumentacji, czas jaki wymaga usunięcie pokrycia z eternitu, ocenę konstrukcji dachu oraz prace związane z jej naprawą i prace dekarskie. Jeżeli harmonogram źle zostanie ułożony, przyniesie on spory dyskomfort mieszkańcom oraz narazi na zniszczenia spowodowane zalaniem.

Podstawowym krokiem jest znalezienie profesjonalnej firmy, która wykona ocenę stanu technicznego dachu, na której podstawie przygotuje dokumentacje wymaganą przy zdjęciu azbestu w sposób bezpieczny dla lokatorów i środowiska.

Usunięcie eternitu - jakie formalności należy spełnić?

Gdy podejmujemy się, usunięcia eternitu z dachu, niezbędny jest kontakt z urzędem. Zgodnie z prawem, właściciel domu, na co najmniej 7 dni, przed jego dokonaniem, musi zgłosić prace budowalne do właściwego organu. Zgłoszenie powinno zawierać takie informacje jak: adres domu, rodzaj i nazwa produktów zawierających azbest, termin planowanego rozpoczęcia i zakończenia prac na dachu, liczbę pracowników, którzy będą mieli kontakt z azbestem, oraz przygotowaną przez osobę z uprawnieniami ocenę stanu technicznego produktów zawierających azbest.

Czym zastąpić dach pokryty eternitem?

Im starszy budynek, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie miał podniszczoną więźbę, która wymaga wzmocnienia. Ponadto niektóre jej elementy mogą obligować do jej wymiany lub wykonania zabiegów konserwacyjnych. Wszystkie prace i naprawy wymagają ścisłego skoordynowania ze sobą, aby dach nie pozostał w otwartej formie.

Wybór nowego pokrycia powinien opierać się na profesjonalnej ocenie wytrzymałości więźby (wykonanej przez firmę dekarską lub konstruktora) oraz kształcie i kącie nachylenia dachu.

Najlepszym rozwiązaniem na nowe pokrycie dachu, jest blachodachówka. Ze względu na sposób montowania eternitu (na pełnym deskowaniu lub do łat i kontrłat), będzie to najszybsze rozwiązanie, przy jednoczesnym nie obciążaniu konstrukcji dachu.

Gdy nasz dach jest nieskomplikowany, czyli jedno- lub dwuspadowy, sprawdzi się blacha trapezowa lub blachodachówka z arkusza. Blachodachówka cięta na wymiar z arkusza wymaga dokonania zamówienia z wyprzedaniem, jednocześnie będzie najszybsza w montażu, co wpływa pozytywnie na zamknięcie prac budowlanych. Szeroki wachlarz modeli, kolorów i powłok ochronnych pozwoli dopasować dachu do każdego stylu.

Na bardziej skomplikowany dach o licznych załamaniach lub posiadający lukarny, stanowczo najlepszym rozwiązaniem będzie blachodachówka o mniejszym formacie, np. blachodachówka panelowa. Ten rodzaj pokrycia jest dostępny od ręki oraz charakteryzuje się małym, wygodnym formatem, który zapewnia łatwiejsze dopasowanie i zredukowanie ilość odpadów. Bogate wzornictwo i kolorystyka blachodachówek panelowych daje szeroki wybór stylistyki. Dzięki niej, możemy odtworzyć tradycyjne dachówki lub nadać nietuzinkowego i nowoczesnego charakteru (np. blachodachówka FIORD firmy Blachy Pruszyński).

Skorzystaj z dofinansowania

To dobry moment na wymianę eternitu. W ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności powstało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które umożliwia wsparcie finansowe na wymianę pokrycia dachowego wykonanego z materiałów zawierających azbest. Wnioski o dofinansowanie można składać od 17 października do 15 listopada 2022 roku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Odpowiedni formularz można znaleźć pod adresem https://epue.arimr.gov.pl/. Szczegółowy regulamin znajduje się na internetowym serwisie Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl.

Wymiana płyt eternitowych to zabieg wymagający od inwestora wielu zabiegów, jednak jest niezbędny w świetle prawa, a także ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Wybór doświadczonej ekipy demontującej eternit i montującej nowy dach, jest znaczący jeżeli chodzi o gładki przebieg pracy zgodnie z harmonogramem. Jeżeli decydujemy się na blachodachówkę, najlepiej jest postawić na renomowanych producentów, gwarantujących wysoką jakość nowemu, wieloletniemu pokryciu dachowemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl
Dodaj ogłoszenie