Dachy zielone pozwalają się cieszyć większą zieloną przestrzenią w miastach. Są siedliskiem roślin, wpływają pozytywnie ma mikroklimat, pochłaniają zanieczyszczenia, gromadzą wodę opadową. Co równie ważne - wpływają pozytywnie na kondycję dachu, poprawiając jego izolację termiczną i akustyczną. Warstwa roślinna chroni także dach przed wahaniami temperatur, promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi. Wykonanie dachu zielonego jest przy tym coraz łatwiejsze – w jego stworzeniu pomagają gotowe rozwiązania systemowe, oferowane m.in. przez firmę Bauder.

Decydując się na dach zielony, warto wiedzieć, że do wyboru mamy dwa podstawowe typy, wyróżniane ze względu na charakter zazieleniania. Są to dachy w uprawie ekstensywnej i intensywnej.
Dachy w uprawie ekstensywnej charakteryzują się niewielkim ciężarem oraz małym nakładem pracy przy pielęgnacji. Są to układy cienkowarstwowe, nie przeznaczone do stałego użytkowania. Do ich obsadzenia stosuje się przede wszystkim rośliny z rodziny Sedum (rozchodniki), a także mszaki i trawy. Wysokość układu ekstensywnego w systemie Bauder wynosi od 8 do 14 cm, a ciężar powierzchniowy – około 70-150 kg/m² (nasycony wodą, łącznie z zielenią). Można je wykonywać w układzie jednowarstwowym (dzięki specjalnym substratom, które przejmują funkcję warstwy wegetacyjnej, nośnej i odsączającej) lub wielowarstwowe.

Dachy w uprawie intensywnej to prawdziwe ogrody na dachach, które mogą być wykorzystywane do celów rekreacyjnych. Wybór roślin do ich obsadzenia jest znacznie większy – przy odpowiedniej grubości warstwy wegetacyjnej, można na nich sadzić nawet drzewa. Zwykle są obsadzane bylinami, krzewami, a także – trawą. Wymagają większych nakładów pracy i regularnej pielęgnacji. Wysokość systemu Bauder wynosi w tym przypadku od 22 cm, a waga – ok. 250 kg/m². Są wykonywane jako układy wielowarstwowe.

Układ warstw
Dach zielony składa się z kilku warstw – wyjątkiem są jedynie dachy w uprawie ekstensywnej, które mogą mieć również budowę jednowarstwową. Typowy układ wielowarstwowy wygląda następująco:
- zieleń – zazielenienie intensywne zgodnie z ustaloną listą roślin lub ekstensywne – np. gotowy system Baudera;
- warstwa wegetacyjna – substrat (podłoże) zapewniające odpowiednie warunki wzrostu roślin. Substraty cechują się odpowiednimi parametrami fizyko-chemicznymi, takimi jak zdolność gromadzenia wody, zawartość substancji organicznych, stabilność struktury, przepuszczalność wody, wielkość uziarnienia;
- warstwa filtrująca – włóknina filtrująca chroniąca warstwę odsączającą przed zamuleniem itp.
- warstwa odsączająca i gromadząca wodę – jej zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody, który nie może być wchłonięty przez układ zazielenienia. Może również zawierać elementy gromadzące wodę, takie jak zasobnik „Bauder Wasserspeicherplatte”;
- warstwa zabezpieczająca – najczęściej włóknina syntetyczna, zapewniająca ochronę hydroizolacji dachu;
- warstwa rozdzielająca i ślizgowa – jej zadaniem jest oddzielenie układu dachu zielonego od pokrycia dachu.
Poniżej znajduje się warstwa hydroizolacji dachu, która musi być odporna na przenikanie korzeni.


Rozwiązania systemowe
Systemy zazieleniania dachów obejmują wszystkie jego warstwy – od paroizolacji, po same rośliny.
W przypadku układów w uprawie ekstensywnej Bauder poleca przykładowe rozwiązanie:

zazielenienie: mszaki, rozchodniki
warstwa wegetacyjna - substrat
warstwa filtracyjna BauderGREEN FV 125
warstwa drenująca i gromadząca wodę: BauderGREEN DSE 20
warstwa zabezpieczająca BauderGREEN SV 300
warstwa hydroizolacyjna BauderTHERMOPLAN T
warstwa termoizolacyjna BauderPIR FA
warstwa paroizolacyjna BauderTEC DBR
podłoże blacha
Natomiast dla dachów w uprawie intensywnej można zastosować rozwiązanie:

zazielenienie: trawa, krzewy, drzewa
warstwa wegatacyjna: Pflanzerde BB - I min 20 cm
warstwa filtracyjna BauderGREEN FV 125
warstwa drenująca i gromadząca wodę: Bauder GREEN DSE 40 / 60
warstwa zabezpieczająca - BauderGREEN SV 600
warstwa rozdzielcza i ślizgowa folia PE 02
warstwa naw. hydroizolacji Bauder TEC KSA DUO
warstwa termoizolacyjna BauderPIR FA
warstwa paroizolacyjna BauderTHERM DS2
powłoka gruntująca Burkolit V
podłoże betonowe
Przedstawione powyżej schematy to tylko przykładowe rozwiązania, oferowane przez Bauder. Różnorodność systemów jest znacznie większa i daje możliwość optymalnego dostosowania do indywidualnych potrzeb. W doborze systemu pomagają wykwalifikowani doradcy techniczni.
Dachy zielone Bauder - dowiedz się więcej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?