Blacharskie obróbki, czyli konieczna ozdoba twojego dachu

Materiał informacyjny Blachy Pruszyński

Jakie są definicje obróbek blacharskich? Możemy je określić jako gwarancja bezpieczeństwa dachu przed złymi warunkami atmosferycznymi. Obróbki są uznawane za bardzo ważny element, który ma na celu łączenie przymiotów funkcjonalnych i estetycznych.

Głównym celem obróbek jest zapobieganie przedostawaniu się wody pod pokrycie dachowe. Chodzi tutaj o wodę deszczową, jak i roztopową. Obróbki pozbywają się problemu w taki sposób, że odprowadzają wodę poza dach oraz ściany domu. Znajdują się one w większości miejsc na dachu, od połączeń połaci aż po okna czy kominy. Powinniśmy skupić uwagę na gotowe elementy od cenionych producentów na rynku, które gwarantują dobrą jakość produktu, a przy tym nie są drogim rozwiązaniem.

Dostępność obróbek blacharskich

Obróbkę blacharską wykonuję się przede wszystkim z blachy płaskiej. Przeważnie jest ona wykonana z takiego samego koloru, co pokrycie dachowe. Jako inwestorzy musimy zadbać o estetykę, o zgranie dachu z obróbką. Ważnym jest by zadbać o wysokie parametry techniczne, których gwarancją jest sprawdzony producent. Do najpopularniejszych obróbek zaliczają się rynny koszowe. Podobnie jak zwykłe rynny, odprowadzają one deszczówkę do sąsiadujących połaci. Trzeba jednak pamiętać, aby współgrały z koszem. W firmie Blachy Pruszyński znajdziemy różne rodzaje rynien tego typu. Czynnikami które różnicują rynny koszowe są m.in.: wielkość, głębokość, czy rodzaj profilowania.

Innym, istotnym, elementem dachu są gąsiory, bez których nie powstałby żaden dach. Gąsiory, czyli kalenice są elementami wypukłymi, których zadaniem jest ochrona krawędzi połaci oraz narożników dachu. Kalenice można podzielić na: baryłkowe, proste, stożkowe oraz trapezowe. Jedną z polecanych jest kalenica OMEGA, która stanowi połączenie opcji obłej z przetłoczeniami o wypukłym wyglądzie. Na dodatek ma ona poprzeczne przetłoczenia. Kalenica OMEGA występuje w dwóch wielkościach. Elementem dachu o bardzo ważnej funkcji jest również pas nadrynnowy. Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie wody do rynny oraz zabezpieczenie rynny przed śniegiem spadającym z dachu w okresie zimowym. Pasy nadrynnowe mogą mieć uniwersalny charakter, ale mogą być również dokładnie dopasowane pod dane pokrycie dachowe. W ofercie firmie Blachy Pruszyński widnieje pas nadrynnowy dostosowany do paneli na rąbek. Oprócz pasa nadrynnowego, wyróżniamy jeszcze pas podrynnowy, którego zadaniem jest zabezpieczenie deski czołowej oraz inne pozostałe części okapu. Pas ten jest ważny pod względem estetycznym, dlatego warto dobrać go tak, aby dobrze pasował do estetyki naszej budowli. Kolejnym elementem dachu są wiatrownice. Chronią one powierzchnię dachu przed destrukcyjnym działaniem wiatru. Warte uwagi są również obróbki przyścienne o własnej specyfice. Firma Blachy Pruszyński ma w swojej ofercie również bariery śniegowe, łaty okapowe wentylacyjne oraz bezkonkurencyjne listwy podkalenicowe.

Masz w czym wybierać!

Odpowiedni materiał to podstawa jakości obróbek blacharskich. Wyróżniamy pięć materiałów, z których wyrabiane są wspomniane obróbki: blacha cynkowa, blacha cynkowo-tytanowa, blacha stalowa ocynkowana, blacha miedziana oraz blacha aluminiowa. Należy jednak pamiętać, że dana blacha nie może być mniej trwała od pokrycia dachowego. Dzisiaj producenci stawiają na gotowe rozwiązania, zamiast na wykonywanie obróbek na placu budowy. Na dodatek, oferta nie poprzestaje na kilku rodzajach produktu, jest bogata – zawiera wiele możliwości kolorystycznych jak i akcesoriów. Wszystkie obróbki są wykonywane z blachy o grubości min. 0,5mm oraz są dostępne w wariancie o długości 2 m.b. Jest jednak możliwość zmiany parametrów przez producenta, specjalnie na życzenia klienta. Maksymalna długość to 6 m.b., a dopuszczalna grubość blachy to od 0,5 do 2 mm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl